SRPSKI SNAJPER: Danas je rođendan jednom od najboljih šutera koje je naša zemlja dala svetskoj košarci (VIDEO+FOTO)
Svojim magičnim šutem i neverovatno "mekanom rukom" osvojio je srca svih ljubitelja igre pod obručima sa ovih prostora.
Dok ga 1996. godine kao 14. pika nisu draftovali Sakramento Kingsi za njega je malo ko čuo u zemlji koja je pet godina koje su joj prethodile bila okupirana ratnim brigama, nemaštinom i sportskim embargom. Baš u to vreme, tada kao junior Zvezde koji je sa samo 15 godina debitovao za prvi tim Crvene zvezde i osvojio titulu 1993, krenuo je "trbuhom za kruhom" i pojačao solunski PAOK. Već tada upućeni su mu predviđali veliku karijeru, a koliko je obećavao odlično su osetili upravo "Heleni" koji su mu nudili da zaigra za selekciju najjužnije zemlje Balkanskog poluostrva, ali je on želeo da nastupa samo za selekciju "Zemlje košarke".
Predrag Stojaković proveo je u Grčkoj četiri godine pre nego je otišao preko Atlantika, upravo u glavni grad Kalifornije, gde je u NBA ligi ispisao neke od najboljih stranica klupske istorije "Kraljeva" iz Sakramenta, ali i upisao svoje u sve košarkaške almanahe najjače košarkaške lige na svetu. Zajedno sa saigračem iz reprezentacije Jugoslavije Vladom Divcem, zatim Krisom Veberom, Dagom Kristijem, Majkom Bibijem, Skotom Polardom, Bobijem Džeksonom i ostalima, prosto je preporodio Kingse.
Tokom osam sezona u kojima je nosio dres kluba iz "Zlatne države" nekoliko puta bio na pragu da se domogne šampionskog prstena, ali su LA Lejkersi predvođenim Šekilom O'Nilom i Kobi Brajantom bili prejaki, pa mu je to pošlo za rukom tek posle relativno neuspešnih sezona u Indijani i Nju Orleansu, odnosno dolaskom u Dalas Maverikse sa kojima je 2011. postao šampion NBA lige, iako je tada već bio u poznim igračkim godinama, budući da su ga hronično mučile povrede leđa i vrata, pa je krajem iste godine odlučio da "okači patike o klin".
Ipak, tokom 13 godina provedenih u Americi postao je jedan od najboljih šutera u istoriji lige. Imao je nestvarno "mekanu ruku" kojom je slobodna bacanja šutirao gotovo nepogrešivo i "po pravilu" pogađao "dno mrežice". Još uspešniji je bio izvan linije 7,24 metar iza koje je uputio čak 1760 uspešnih šuteva ka košu čime je u vreme kada je okončao karijeru bio u samom vrhu najboljih u istoriji, dok se četiri godine kasnije i dalje nalazi među 10 najuspešnijih, a trenutno treće najpreciznije krilo u ovoj kategoriji (iza Pola Pirsa i Rašara Luisa). Tri puta je učestvovao na Ol-Star mečevima, a dva puta zaredom osvajao je titulu najboljeg trojkaša na Ol-Star vikendima (2002, 2003). Zbog svega ovoga, tamošnji košarkaški svet prozvao ga je "Srpskim snajperom", dok je zbog težine izgovaranja njegovog imena, ali i nadimka Peđa, bio poznatiji kao Peja Stojaković.
Za reprezentaciju Jugoslavije debitovao je 1999. godine na Evropskom prvenstvu u Francuskoj, ali nije mnogo igrao zbog povrede. Dve godine kasnije na Evrobasketu u Turskoj bio je najbolji strelac nacionalnog tima i MVP šampionata na kojoj je Jugoslavija osvojila zlatnu medalju. Godinu dana kasnije, na Svetskom prvenstvu u Indijanapolisu, uz Dejana Bodirogu je bio najzaslužniji za "rušenje" američkog "Drim tima" na njihovom terenu, da bi ličnim učinkom u pohodu na peto svetsko zlato naše zemlje zavredeo mesto u idealnoj petorci Mundijala.
Teško je nabrojati sve rekorde i učinak koji je imao tokom gotovo dvadeset godina profesionalne karijere ovog rasnog strelca. Njegov prefinjen šut kojim je cepao mreže širom (pre svega) Amerike terao je ljubitelje košarke u Srbiji da noćima ne spavaju iščekujući mečeve Sakramenta, a tako je delovao i na fanove "Kraljeva". Kingsi su njemu u čast 16. decembra prošle godine zauvek povukli iz upotrebe njegov dres sa brojem 16 (više o tome pogledajte OVDE).
Zasluženo...
SREĆAN 38. ROĐENDAN "SRPSKOM SNAJPERU"!
Pročitajte i: