Српски стручњак оптужује СЗО: Није морало да умре 4.000 људи
Српски лекар др Томислав Првуловић, водећи светски епидемиолог који живи у САД, оптужио је СЗО за геноцид у западној Африци. Човек који је 1974. године са тимом лекара открио еболу у Конгу тврди да је садашња епидемија смртоносног вируса могла одавно да буде заустављена да су надлежни реаговали како треба.
Др Првуловић, који је значајно допринео заустављању епидемије великих богиња седамдесетих година у Југославији рекао је да у Африци од еболе није морало да умре више од 4.000 људи.
"Светска здравствена организација, на челу са Маргарет Чен, треба да иде на суд. И Уједињене нације хитно треба да преиспитају свој став према еболи, јер ово што се дешава равно је планираном геноциду. Тренутно је угрожена Африка, али ако се убрзо не заустави ширење еболе, пошаст ће захватити и све остале континенте”, упозорио је др Првуловић.
Према његовим речима, пре 38 година у Конгу је од еболе преминуло око 500 људи, а онда је болест заустављена.
"Данас се СЗО бави прогнозама да ће умрети још 20.000 људи, а координатор УН за еболу седи у Америци уместо на терену", критикује експерт за инфективне и тропске болести. Један од 100 најбољих доктора наука у свету каже да га је позвала премијерка Либерије Ивет Честон да дође у ту земљу да помогне.
“Обећали су да ћу, ако дођем, имати одрешене руке и да ће ме у свему слушати и војска и полиција. Да би се зауставила ебола, неопходно је диктаторско понашање. То значи тотални карантин за све оболеле и оне који су са њима у контакту, као и за медицинско особље. По Либерији сада мртви леже по улицама, пре укопа их рођаци купају, а онда плитко сахрањују, уместо да кремирају тела и спале све личне ствари преминулог", рекао је Првуловић за Франкфуртске вести.
Првуловић је рекао да би одмах дошао у Србију ако би избила ебола овде.
"Исто сам учинио и 70-их кад је у Југославији букнула епидемија великих богиња. Убрзаном вакцинацијом уз помоћ медицинских пиштоља зауставили смо болест", рекао је светски стручњак.
Некадашњи кандидат за Нобелову награду за мир апелује и да се Либерији и најугроженијим земљама хитно донирају опрема и лекови, укључујући уређаје за производњу серума крви оних који су преживели еболу.
“Свако ко преживи постаје трајно имун. Ако се тој особи узме само 250 грама крви, од ње може да се направи серум за око 50 оболелих. Он може да помогне да више од 40 одсто оболелих преживи уместо само 10 одсто, као што је то сада случај, преноси "Информер".