ШТА АКО ПОБЕДИ БРЕГЗИТ ОПЦИЈА? Развод ЕУ и Британије изгледао би овако (ФОТО)
У Европској Комисији ради око 1.200 британских грађана, а у случају напуштања Уније само мали број њих би одмах морао да напусти своје позиције.
Уколико грађани Велике Британије одлуче да напусте Европску унију на предстојећем референдуму, у почетку се неће догодити ништа посебно, јер би тај растанак наликовао разводу пред судом и трајао годинама, оцењује Дојче веле додајући да нико у седишту ЕУ не зна детаље.
У Европској Комисији, како наводи, ради око 1.200 британских грађана, а у случају напуштања Уније само мали број њих би одмах морао да напусти своје позиције, као што су генерални директори или европски комесар за тржиште капитала Џонатан Хил.
Одмах би отишле и британске судије Европског суда и шеф полицијске службе Европола Роб Вејнрајт, док би остали могли да наставе да раде јер су радни уговори потписивани с појединцима, а не са државом Великом Британијом, поручују у надлежном синдикату.
Лоша вест за све са британским пасошем
Јанис Еманулидис, из Центра за европску политику, оцењује да би излазак из ЕУ, ипак, био лоша вест за све са британским пасошем.
- Додуше, могао би да се нађе начин да службеници даље раде, али ће се, поготово млади, питати да ли желе да раде у ЕУ, где њихова земља више није заступљена и шта би то значило за њихове каријере - рекао је он.
Twitter усерс дебатинг #Brexit with both сидес хаве море инфлуенце https://t.co/iQbhoycoSF #EUreferendum #Remain pic.twitter.com/2fleZoLIOd— China Xinhua News (@XHNews) Јуне 23, 2016
Поводом гласина у, како тврди немачки медиј, ходницима Европске комисије да би, у слуцају Брегзита, Лондону одмах било одузето право гласа, Еманулидис је рекао да би Британија до коначног иступања имала право гласа истичући, међутим, да је много тога нејасно.
- Ово још никада нисмо имали. Идемо у неистражене воде и постоји велики број упитника - оценио је Еманулидис.
Међутим, како је рекао, преосталих 27 чланица ЕУ не би било нимало попустљиво према Уједињеном Краљевству у случају Брегзита, а непознато је и какав би био однос ЕУ и њене евентуално бивше чланице.
ОВА ЗЕМЉА ЈЕ ИЗАШЛА ИЗ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ: Давне 1985. године одржан је одлучујући референдум
- Биће то дуг и напоран процес за који не знамо ни колико би трајао. Неће бити баш пријатељске атмосфере - истакао је Еманоулидис.
Кофере би, додаје Дојче веле, превентивно већ могло да спакује и 73 посланика Европског парламента који долазе из Уједињеног Краљевства.
Посланица из редова лабуриста Гленис Вилмот, међутим, верује да би могла да остане скоро до краја тренутног сазива парламента 2019. године јер ће, како наводи, проћи неколико година док се не испреговарају модалитети иступања Британије из ЕУ.
БРЕГЗИТ УТИЧЕ НА ЦЕЛУ ЕВРОПУ: Ако Британија изађе из ЕУ последице ће осетити и Србија
- Полазим од тога да можемо остати до краја мандата, дакле до следећих избора за Европски парламент, али о томе нико са нама није причао - рекла је она. Уколико грађани Велике Британије изгласају излазак из ЕУ на предстојећем референдуму то ће бити, како је оценила "скок у тамну рупу" додајући да би Британија била јача уколико би наставила сарадњу са ЕУ.
Оур full Brexit цовераге: https://t.co/7eQVhW4WxI pic.twitter.com/5FvCFmId3z— Форбес (@Forbes) Јуне 23, 2016
Она, такође, истиче да не зна какав би био однос Уједињеног Краљевства и ЕУ.
- Када говорите с људима који заговарају Брегзит, видите да они немају појма нити предлога за то како би онда изгледао наш однос с Европом. Да ли би рецимо било неког споразума о слободној трговини? Да ли бисмо имали статус као Норвешка? Немамо појма шта би се десило - нагласила је она.
Европска комисија и Савет министара, у којем су заступљене све чланице, држе се принципа да се неће изјашњавати о сценаријима који су могући након 23. јуна, за када је заказан референдум.
Still ундецидед он #EUref day? Оур Brexit бриефингс аре хере то хелп you https://t.co/P8XfubWgnp pic.twitter.com/gRad9MwEl3— The Ецономист (@TheEconomist) Јуне 23, 2016
Неименовани портпарол рекао је да нема ни плана Б ни модуса како би се преговарало о иступању из ЕУ.
Одговарајући параграф 50 Лисабонског уговора о напуштању ЕУ, како оцењује Дојче веле, "шкрто" наводи да држава чланица своје иступање треба да најави писмено, а онда су предвиђене две године да се испреговарају појединости.
ИЗАЋИ ИЛИ ОСТАТИ? Одлуке нема, јер "центри моћи" желе Британију у ЕУ!
Није јасно да ли би током тог прелазног периода Лондон још имао право гласа у Бриселу, да ли би морао да уплаћује новац у заједнички буџет Уније и да ли би из тог буџета добијао субвенције, оцењује немачки медиј.
It's тиме то гет оур бордерс бацк, оур democracy бацк анд оур country бацк. #Brexithttps://t.co/eArDsfxlO3— Нигел Фараге (@Nigel_Farage) Јуне 22, 2016
Један од перјаница међу заговорницима напуштања ЕУ Најџел Фараж волео би да, како наводи Дојче веле, његова земља и даље слободно тргује с остатком ЕУ, али да не мора више да плаћа у заједнички буџет.
БРЕГЗИТ ИЛИ ЕУ? Ево шта су рекли Британци у најновијој анкети!
Британија би теоретски могла да се врати споразуму Европске зоне слободне трговине (ЕФТА), чија је чланица била до 1973. када је приступила ЕУ, оцењује немачки медиј.
Чланице ЕФТА сада су само Норвешка, Лихтенштајн, Швајцарска и Исланд које имају слободан приступ тржишту ЕУ, али тамо немају право гласа и морају да плаћају неку врсту чланарине.