Шта да радите ако вам телефон упадне у воду? СПАСИТЕ ГА У 6 КОРАКА!
Довољан је само тренутак непажње и ваш мобилни љубимац може да се нађе у бари, чаши с водом, или чак у кади... Не брините, још увек му има спаса
Представљамо вам неколико спасоносних корака за случај да ваш телефон упадне у воду.
Не гледајте, него што пре вадите из воде
Што се уређај дуже “купа”, то је већа шанса да му неће бити спаса. Зато псовке и проклињања оставите за касније и одмах хватајте свој телефон.
Одмах га искључите
Чим извадите телефон, одмах га искључите и то што пре можете. На тај начин ћете спречити кратак спој, који би могао заувек да га уништи.
Расклопите га и осушите
Ако се батерија вашег телефона може извадити, учините то, а уклоните и картицу. Заправо, расклопите га што више можете.
Немојте да га “фенирате”
Не покушавајте да осушите телефон феном, јер би топлота могла да оштети унутрашње компоненте. Нипошто не стављајте телефон у замрзивач, како предлажу корисници појединих форума.
Пиринач и силицијум диоксид
То што је ваш телефон споља сув, не значи да је изнутра све у реду. Како бисте извукли сваку преосталу кап из његовог кућишта, напуните чинију сировим пиринчем и убаците телефон у њу. Пиринач извлачи влагу заробљену у телефону, а као алтернатива могу да послуже кесице са силицијум диоксидом, какве обично добијате уз ципеле. У оба случаја телефон би требало да стоји у чинији око три дана.
Исперите га (ако је потребно)
Ако је ваш телефон упао у блато, вероватно ћете морати да га исперете. Такође, ако ништа од горе наведеног не успе, можда ћете морати да прибегнете том методу.
Наиме, постоји могућност да се унутар уређаја задржала нека прљавштина или со, уколико је телефон упао у море. Зато га расклопите колико можете, поквасите четкицу за зубе алкохолом и лагано прелазите преко плоче. Такође, можете пробати и да га уроните у алкохол на неколико тренутака.
Погледајте и: