БРАЗИЛСКЕ ЛЕПОТИЦЕ: Од Сао Паула до Рија (ФОТО)
"Кариоке" су представиле 17 градова у којима би могле да се играју утакмице, али само 12 је изабрано. Са листе су прецртани Белем, Кампо Гранде, Гојана, Флоријанополис и Рио Бранко.
Турнир 20. Светског првенства у фудбалу биће одржан у Бразилу од 12. јуна до 13. јула. Највећи број градова и стадиона (12), на било ком Мундијалу до сада, биће домаћини најбољим репрезентацијама света. Фудбалске лепотице, посебно су реновиране за потребе овог такмичења, а уложена је огромна количина новца, због чега је народ широм Бразила организовао бројне протесте, јер је влада, по њиховој тврдњи, требала да уложи у изградњу болница, школа и других установа које им недостају. У групној фази, свака репрезентација ће мењати локацију играња наредног сусрета, а неки ће морати да путују по чак 3.000 километара!
„Коринтијанс арена“ – стадион са седиштем у Сао Паулу, дом је фудбалера Коринтијаса. Капацитет здања које је „креирао“ Анибал Кутињо, проширен је за потребе Светског купа са 48.234 на 68.034 седећих места. Уводни сусрет између домаћина турнира репрезентације Бразила и екипе Хрватске, заказан је за 12. јун, као и једна утакмица полуфинала. Репрезентације из група Б, Д и Х играће на овом стадиону. Изградња је коштала "тричавих" 990 милиона реала, или око 326 милиона евра. У првом сусрету на новом стадиону, Коринтијанс је поражен од далеко слабијег Фигуиренсеа са 1:0, а како је најављено кров неће бити потпуно спреман за почетак првог сусрета Мундијала.
„Маракана“ је са тренутним капацитетом 78.838 највећи стадион на ком ће се играти Светски куп. „Марио Фиљо“ отворен је 16. јуна 1950. године а рекордна посећеност забележена је само месец дана касније на утакмици четвртог шампионата света између Бразила и Уругваја, где је присуствовало скоро 200.000 навијача на трибинама. Стадион је добио име по реци Маракана која извире у брдима западног Рија. Фламенго и Флуминенсе су домаћини на овом велелепном здању, на ком ће се одржати и церемонија отварања летњих Олимпијских игара 2016. године. Чак седам утакмица, укључујући и финале, биће одигране на овом стадиону.
„Дунас арена“ један је од потпуно нових стадиона који су организатори изградили за потребе шампионата. Са капацитетом од 45.000 гледалаца, свакако не спада у највеће, али Америка натал и АБЦ, могу да се похвале да играју на једном од архитектонски најзанимљивијих објеката на Мундијалу. Утакмице групе А, Ц, Д и Г, заказане су на овом објекту вредности близу 140 милиона евра. Кристофер Ли, за ког се сматра да је тренутно један од најбољих пројектаната спортских здања на свету, описао је стадион као „најсавршенији објекат“ у Јужној Америци.
Итиапава арена „Пернамбуко“ која је отворена прошле године, је мултифункционални спортски објекат у Ресифеу. Стадион капацитета 46.154, на коме је домаћин екипа Наутика, у комплексу зграде има смештен хотел, шопинг центар и разне комерцијално-пословне објекте. „Зелена арена“ укључена је у пројекат компаније "Одебрехт", који је у сарадњи са "Неоенергијом" уградио соларне плочице којима се „напаја“ стадион. Произведена струја довољна је да осветли 6.000 домова. Утакмице група А, Ц, Д и Г као и један сусрет осмине финала, биће одржане на „Метрополитан арени“.
„Стадион гувернера Жозеа Пинта“ или краће „Минеирао“ изграђен је 1965. године, а обновљен је крајем 2012. године. Капацитет фудбалског здања са локацијом у Бело Хоризонтеу, је 62.160 седећих места. На њему је одржан Куп Конфедерације прошле године, а такође служи као домаћи терен за екипе славних клубова, Атлетико Минеира и Крузеира. Обнова стадиона коштала је близу 200 милиона евра. Утакмице група Ц, Д, Ф, и Х, по један меч осмине и полуфинала, биће одржани на стадиону са југо-истока Бразила.
Спортско-културни комплекс професора Октавија Мангабере, завршен је почетком прошле године. Близу 200 милиона евра утрошено је на изградњу, где екипа Баије игра своје утакмице у лиги. Стадион је у власништву владе, а капацитет му је 55.000 столица. Изграђен је на месту старог здања „Фонте нова“, од стране дизајнера из немачке, који су такође реконструисали „Хановер арену“ за потребе Светског купа који је одржан 2006. године. Прва утакмица одиграна је између Виторије и Баије, у ком је екипа црвено-црних убедљиво славила са 5:1. Део крова урушио се у мају прошле године и тако потврдио спекулације о лошој и спорој организацији грађевинских фирми које су биле задужене за реконструкцију свих издања.
Стадион „Кастелао“ изграђен је давне 1973. године, а реконструисан је 2012. године. Капацитет стадиона је 67.037 седећих места, а домаћини су екипе Сеаре и Форталезе. „Велико око“ је четврти стадион по величини и угостиће групе А, Ц, Д и Г, као и један сусрет четвртфинала.
Стадион у Кујаби, „Пантанал арена“ осми је по реду на овој листи. Скупоцени спортски објекат и даље није готов у потпуности, а последњих 5 000 столица, очекује се да буде постављено до старта шампионата. Тренутни капацитет овог здања на истоку Бразила, који је изграђен на месту старог „Хозе Фрађели“ стадиона, је 42.968 места. Фудбалери Кујабе и Микста, домаћини су на овом стадиону, на ком ће се играти мечеви група Б, Ц, Ф и Х. Треба напоменути да стадион има покретну контрукцију и да се његова величина може смањивати у зависноти од потребе.
Порто Алегре смањио је свој капацитет након реновирање прошле године, са 56.000 на 51.300 седећих места. Рекордна посећеност „Беира-Рио“ стадиона забележена је 1972. године, у утакмици између тима који су чиниле звезде екипе Рио Гранде и репрезентације Бразила. Сусрет је завршен резултатом 3:3, а на трибинама је било око 107.000 навијача. Један од најславнијих клубова у земљи домаћина шампионата, Интернационал, своје утакмице игра на травнатој подлози „Хозе Пинеиро Борда“ издања. Најјужнији комплекс угостиће утакмице група Б, Е, Ф и Х, као и једну утакмицу осмине финала.
Куритиба је град у коме ће се на стадиону „Баиксада“ одржавати сусрети група Б, Е, Ф и Х. Атлетико Параненсе домаћин је на издању вредном 66 милиона евра. Један од најстаријих стадиона у Бразилу издрађен је далеке 1914. године а темељно је обновљен крајем прошлог века. Од како је реновиран 1999. године, сматра се да је један од најмодернијих здања у Бразилу, те не чуди што је уврштен међу 12 одабраних за првенство.
Национални стадион „Мане Гаринча“ капацитета 72.788, изграђен је 1974. године а своју реновацију доживео је 2013. године. Читав пројекат коштао је импозантних 900 милиона долара, а заказани догађаји на овом стадиону су летње Олимпијске игре 2016. године и Универзијада 2019. године.
Стадион носи име по легенди Бразила, чувеном Гаринчи, који је два пута био шампион света (1958. и 1962.) са „кариокама“. На стадиону у Бразилији биће одржан сусрет за треће место, као и мечеви група А, Ц, Е и Г, осмина и четвртфинале, Комплекс садржи „Нилсон Нелсон гимназију“ и „Нелсон Пике“ стазу Формуле 1.
Последњи стадион у овом представљању налази се на самом северу земље и капацитета је 46.000 места. Најизолованији од свих, „Амазонија арена“, са местом у Манаусу, смештен је на подручју прашуме Амазона. Национал је домаћин на овом стадиону, који је поново отворен 2014. године, а дебитантски сусрет игран је између Рема и већ поменутог Национала. Због његове даљине, само утакмице у првој фази ће бити одиграни. Мечеви група А, Д, Е и Г, дочараће посебну драж која доноси играње на овом стадиону.