Штајнмајер: Србији и Македонији милион евра за помоћ избеглицама
Немачки министар иностраних послова Франк-Валтер Штајнмајер изјавио је данас да земље Западног Балкана не смеју бити остављене на цедилу у решавању избегличке кризе и да је Немачка одлучила да Србији и Македонији додели милион евра за помоћ избеглицама.
Штајнмајер је у интервјуу за немачки радио Дојче веле рекао да се земље Западног Балкана налазе на путу ка ЕУ и да не могу истовремено да буду земље из којих долазе људи и у Немачкој траже заштиту.
Штајнмајер додаје да је јуче у Бечу представнике земаља Западног Балкана подсетио на то да су они прихватили међународне хуманитарне норме у многим договорима и да стога имају и обавезе.
Избеглице у транзитним земљама
Поводом предлога аустријског министра спољних послова Себастијана Курца да се у тим земљама направе заштитне зоне за избеглице, Штајнмајер каже да то није нова идеја.
Он је подсетио да су УН такође тражиле да се на транзитним рутама направе својеврсни центри за регистрацију, у којима ће избеглице бити смештене и регистроване и у којима ће моћи да остану неко време.
"Још је сасвим отворено да ли ће до тога доћи, али и да ли ће бити постигнути договори о томе који ће уопште бити задаци тих центара", закључио је Штајнмајер.
"При том их не смемо оставити саме. Због тога смо билатерално пре неколико дана одлучили да Грчку у збрињавању избеглица помогнемо са око 1,2 милиона евра. Такође је договорено да Србији и Македонији доделимо додатних милион евра за помоћ избеглицама", рекао је шеф немачке дипломатије и изразио наду да ће и друге државе поступити на исти начин.
ЕУ је, подсетио је он, такође донела сличне одлуке.
Штајнмајер истиче да намера ЕУ није да спречи долазак ратних избеглица из Грчке у Македонију и Србију и да интензивно разговара са Грчком која пак тврди да Турска масовно "гура" сиријске избеглице ка Грчкој.
"На томе се види колико је заправо велика сеоба имиграната или како то неки називају избегличка криза, при чему свако у сваког упире прстом. Због тога не напредујемо и морамо поново, заједно, да дефинишемо појам европске солидарности, посебно када се ради о односу према избеглицама", каже немачки дипломата.
Он сматра да неће доћи до равноправне европске расподеле све док постоје противљења и да ЕУ мора више да се ангажује у земљама из којих долазе избеглице, као и у важним транзитним земљама.
"Морамо да помогнемо и да тамо створимо услове због којих ће људи остати, а не напуштати своју земљу и у којима ће имати шансу за развој и радно место. То је могуће само уз тешњу привредну сарадњу", истиче он.
Према његовим речима, ЕУ мора да помогне у решавању криза, конфликата и грађанских ратова на северу Африке и у Сирији, који су прави разлози за талас избеглица.