Стари одмор не важи код новог послодавца
Новим Законом о раду предвиђено је да већ после месец дана рада код послодавца запослени може да тражи да користи годишњи одмор, а преношење неискоришћеног годишњег одмора, зарађеног у старој фирми, код новог послодавца више неће бити могуће.
Међутим, у ком периоду ће запослени моћи да користе годишњи одмор зависи од договора са послодавцем, поручено је на семинару Новине у Закону о раду и практична примена, у организацији Уније послодавца Србије.
"Новина је да се запосленом годишњи одмор не може заменити новчаном накнадом, осим у случају престанка радног односа, а више не важи ни преношење годишњег одмора код другог послодавца, уколико га запослени код старог није искористио, што је до сада био случај," рекла је Шеф Одсека за унапређење области рада у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Снежана Богдановић.
Она је додала да право на пун годишњи одмор запослени има за сваку календарску годину у којој ради код послодавца, а која није година у којој је засновао или у којој му престаје радни однос. Годишњи одмор ће моћи да се користи одједном или у више делова, с тим што први део мора да траје најмање две радне недеље непрекидно у току календарске године, преноси "Курир".
Измене закона омогућиле су и да се запосленом решење доставља у електронској форми. На скупу је било речи о радном времену и начину огранизације рада.
Радно време не мора да буде распоређено у истом трајању по недељама, већ је битно да на месечном нивоу укупан број радних часова не прелази 40 сати. Послодавац мора да води рачуна да укупно радно време запосленог у току дана не може да буде дуже од 12 сати, а да у току недеље не може да буде дуже од 48 сати.