СТАРИЈИ УЧЕНИК ТУКАО И УДАРАО У ОКО ЂАКА ПРВАКА: Отац тврди да школа заташкава насиље!
Горан Бујић, отац ђака првака новосадске Основне школе "Милош Црњански", тврди да његов син трпи вршњачко насиље од две године старијег дечака. У школи наводе да су упознати са инцидентима.
Горан Бујић каже да је све почело у дневном боравку још у новембру.
- Извесни дечак из трећег разреда неколико пута га је тукао, вређао, шутирао и ударао га штапом у око. Схватио сам да је ситуација озбиљна кад сам видео масницу испод ока свог детета - рекао је Горан за 021.
Како сам каже, о свему је обавестио и школу и просветну инспекцију. Из школе су оцу потврдили да постоји проблем, те да ће школа предузети све потребне мере да дете заштити, док градска просветна инспекција није желела да одговори шта је предузето по питању представке која им је упућена а у вези са овим случајем.
Бујић сматра да је поред просветне инспекције заказала и сама школа, јер га није благовремено обавештавала о предузетим мерама чиме му је ускраћено родитељско право да зна шта се са његовим дететом дешава.
ИСПИСАО СИНА ИЗ ШКОЛЕ ЗБОГ НАСИЉА: Скидали су му гаће и покушавали да га мажу изметом
::Горан Бујић, отац ђака првака новосадске Основне школе "Милош Црњански", тврди да његов син трпи вршњачко насиље од две године старијег дечака. У школи наводе да су упознати са инцидентима.Постед by Ново Насеље он Wednesday, March 16, 2016
- Директорка је наводно желела да ме обавести о предузетим мерама. Прво мобилним телефоном па ме није добила, затим писаним путем, али опет ја нисам добио то писмо. Питам се због чега није просто одговорила на мој мејл тако да имамо писани доказ о нашој комуникацији. Овако ми делује као да школа заташкава своје поступке и од мене прави лошег оца - каже он.
Бујић додаје да је проблем изнео на скупу "2 минута тишине" који се већ месецима организује у оквиру борбе за усвајање Алексиног закона, који у контексту вршњачког насиља предвиђа оштрије казне за ђаке, професоре, директоре и родитеље.
Одредбе Алексиног закона:
- Построжавање одговорности и казни за просветне раднике (директоре, професоре, психијатре и педагоге) у случају пропуста када је у питању занемаривање, насиље и злостављање детета;
- Већа одговорност родитеља и тражење већег учешћа проактивних центара за социјални рад у самом поступку;
- Потраживање права жртава вршњачког насиља (да жртва има право да покаже да је жртва).
Организатор овог скупа Владимир Вава Јовановић каже да он не може да тврди има ли у тој школи насиља или нема, али је истакао да је важно да се о овој теми јавно говори, те је зато и подржао Бујића.
- Познато је да ми у Србији знамо да сакријемо насиље које се дешава у нашој ближој околини, а насиље у школама се доста прикрива јер се категорише не као вршњачко насиље, већ као дечија чарка. А то може доста да штети самом детету. Саме школе често и у најбољој намери имају тенденцију да прикрију шта се све у образовним установама дешава и да не поштују процедуре - рекао је Јовановић.
СУРОВО: Писали петицију да избаце из одељења БОЛЕСНУ другарицу
Зашто је потребан Алексин закон?
Професорка Правног факултета Драгана Ћорић иницијатор је Алексиног закона. Она објашњава како се родила идеја за Алексин закон и које ће одреднице он садржати.
- Након разговора са Алексиним родитељима, дошли смо до закључка да овај закон треба да садржи одредбе којима би се построжила одговорност просветних радника, јер су они карика која је у овом случају заказала. Такође, требало би построжити и одговорност родитеља и учешће центара за социјални рад - рекла је Ћорић и објаснила да велики број школа не примењује постојеће протоколе када је у питању насиље, злостављање и запостављање деце.
Подсетимо, Алекса Јанковић је пре пет година извршио самоубиство скоком са зграде, јер је био жртва вршњачког насиља. Несрећни малишан више месеци је трпео физичко и вербално насиље и више није могао да издржи и дигао је руку на себе.