Ево зашто Стив Џобс НИЈЕ ДОЗВОЉАВАО својој деци да користе Ајпед
"Замишљао сам Џобсов дом као рај за штребере: да су зидови гигантски екрани осетљиви на додир, а трпезаријски сто сачињен од Ајпеда",рекао је новинар "Њујорк Тајмса" Ник Билтон који је и обелоданио да Џобсова деца не користе Ајпед.
Стив Џобс који важи за за еванђелисту дигиталног доба је, веровали или не, у свом дому забрањивао коришћење технологије, па чак и свог најчувенијег производа-Ајпеда.
Када је Билтон приликом једног интервјуа питао Џобса: "Твоја деца вероватно обожавају Ајпед?" био је крајње изненађен када је чуо да она никада нису користила тај уређај. Џобс и његова супруга су у кући одређивали када и колико деца смеју да користе технологију.
Билтон наводи како је спремајући се за интервју замишљао Џобсов дом као штреберски рај: тач-скрин екрани уместо зидова, а сто састављен од Ајпеда. Међутим, када је стигао у резиденцију затекао је потпуно другачији призор. Чланови породице Џобс су више волели да седе за столом и разговарају једни са другима. Обично су расправљали о прочитаним књигама и претресали историју.
Овако чувени ИТ стручњаци својој деци одређују правила употребе уређаја
Деца до 10 година најподложнија су штетном утицају технологије и најлакше развијају зависност од исте, тако да им у том периоду не треба дозвољавати да користе никакве направа, поготову током радне недеље. Викендом могу да користе компјутере, телефоне и таблете између пола сата и два сата.
Деца узраста 10 до 14 година могу у току радне недеље да користе компјутере али само за израду домаћих задатака.
Када су "паметни" телефони у питању, већина стручњака за технологију не даје их деци пре напуњених четрнаест година.
Постоје и они који праве разлику између "конзумеристичког" и "корисног" начина коришћења, као и они који ослушкују реалне потребе своје деце и дозвољавају им да користе технологију у складу са потребама у образовању.
Међутим, универзално правило којег се придржавају сви ИТ стручњаци је:
Нема никаквих екрана у дечијој соби. Никада! Тачка.
Породица Џобс није изузетак. Наиме овај тренд је нарочито популаран код ИТ стручњака.
У Силицијумској долини је тренд међу запосленима у ИТ сектору и инжењерима да своју децу штите од лошег утицаја технологије. Најчешће их шаљу у школе у којима је употреба технологије најстроже забрањена, као што је, на пример, школа Валдорф.
Билтон каже да је упознао многе директоре ИТ компанија који су потврдили да својој деци ограничавају коришћење технолошких направа. Најчешће потпуно забрањују њихову употребу током радне седмице, док дозвољавају коришћење викендом али у изузетно "малим дозама".
Најбољи пример је бивши уредник магазина "Вајрд" и директор компаније 3Д Роботикс, Крис Андерсон који је отац петоро деце. Он је у интервјуу објаснио зашто децу држи подаље од техничких направа: "Наша деца се буне и оптужују нас да смо превише забринути због технологије и жале се да њихови вршњаци немају таква ограничења... Али ми остајемо при своме јер смо итекако упознати са опасностима од технологије. Видео сам такве ствари лично, и не желим да се то деси мојој деци"
Слично размишља и оснивач Твитера, Јуан Вилијемс који каже да његова два дечака имају на стотине књига које могу да читају кад год пожеле.