Мишчевић: Што пре формирати Канцеларију за родну равноправност
БЕОГРАД - Група невладиних организација које се баве женским правима и представници међународних институција изразили су очекивање да ће Србија у најскоријем року комплетирати институционални и правни оквир за стварање друштва једнаких могућности, те да ће до краја године бити формирана Канцеларија за родну равноправност.
То очекивање изнеле су организације окупљене у Академији женског лидерства које су 11. августа влади упутиле иницијативу за доношење ефикасних и одрживих решења за остваривање политике родне равноправности. Иницијативу је подржало 50 удружења грађана и око 70 појединаца, а отворену подршку пружају ОЕБС и специјализоване агенције УН.
Председница Београдског фонда за политичку изузетност Соња Лихт, чија је организација једна од чланица Академије женског лидерства, изјавила је на округлом столу посвећеном правима жена да је уверена у то да ће Канцеларија за родну равноправност постати институција без које држава не може да се развија у правцу озбиљног цивилизацијског искорака.
Према њеним речима, ако су мушкарци и жене једнаки, морају бити једнаки у свим сферама, и зато забрињава што у управним одборима предузећа и општинским већима у Србији готово и да нема жена.
Канцеларија ће, како је истакла, морати да се бави политичким образовањем грађана и политичке елите и да оснажи механизме који ће обезбедити напредак у спровођењу и разумевању родне равноправности.
Шефица српског преговарачког тима у преговорима са ЕУ Тања Мишчевић рекла је да ће јачање институционалне структуре и спровођење законског оквира бити мера успеха у процесу евроинтеграција, али да је од тога много важније да промене донесу опипљив бољитак грађанима.
"Напредак у институционалној изградњи јесте напредак државе, јер значи стабилност и сигурност за грађане. То није нешто што проистиче само из међународних обавеза или наших закона и устава, на то нас тера чиста логика живота, јер више од половине житеља планете су жене. Из кризе се не може изаћи ако се не користе све могућности жена", рекла је Мишчевић.
Она је прецизирала да су теме које спадају у корпус женских права садржане у више поглавља преговора са ЕУ, а да је једно од питања која су у домаћој јавности добиле неоправдано малу пажњу питање женског предузетништва, које, осим што је фундаментални сегмент женских права, јесте и развојно питање и инвестиција у будућност.