Стојановић: Одлука о учешћу Срба после консултација са Вучићем
БЕОГРАД - Коначна одлука о учешћу представника Српске листе у косовским институцијама биће донета после консултација са премијером Србије Александром Вучићем које ће бити одржане ове недеље, изјавио је данас заменик косовског премијера Бранимир Стојановић.
Стојановић је рекао да ће на састанку бити сви представници Срба из покрајине, односно градоначелници, посланици у косовском парламенту и представници косовске владе и да ће након тих консултација бити донета одлука на који начин и да ли ће Срби учествовати у покрајинској влади у Приштини.
"То је моменат када сви морамо да изнесемо аргументе, јер смо све кључне политичке одлуке и у претходном периоду доносили заједнички. Ово важан и тежак тренутак за нас и морамо добро да премеримо све и да на основу тога донесемо одлуку", рекао је заменик косовског премијера.
Стојановић је за "Јединство" истакао да је оснивање Заједнице српских општина приоритет и да ће се на томе инсистирати, оцењујући да је ова година у том смислу пресудна.
"Како се буде дефинисала Заједница, тако ће нам у наредним деценијама бити дефинисан живот", рекао је Стојановић.
Према његовим речима, представници Српске биће добар партнер за доношење одлука, али неће ћутати кад се крше српска права, што се дешавало много пута до сад.
Стојановић је, упитан да ли је са европским комесаром Јоханесом Ханом разговарао о разлозима замрзавања учешћа Српске у косовским институцијама, рекао да је Хану политичка криза на КиМ добро објашњена и да сад има много бољу слику о свему што се у покрајини дешава.
Говорећи о споразуму о правосуђу који је недавно усвојен у Бриселу, Стојановић је рекао да је то у овом тренутку нешто највише што Србија може да добије.
"Нико од нас није пресрећан због свих договора који су прављени. Али када се буду појавили људи који нам покажу шта је заправо алтернатива, реална алтернатива, а не оно што улази у домен научне фантастике, онда ћемо те аргументе и прихватити", рекао је Стојановић.
Говорећи о масовним одласцима Албанаца са КиМ у земље западне Европе, Стојановић је оценио да је социјалноекономско незадовољство и разочарање један од фактора, али и да се "распршила нада, илузија о идиличном животу који ће се десити након самопроглашења независности".
Без решавања злочина попут минирања аутобуса Ниш експреса пре 14 година, рекао је Стојановић, неће моћи да дође до помирења. Он је навео да је злочина било са обе стране, да би требало казнити све одговорне као и да ће Српска инсистирати да се разреше сви случајеви у којима су невини људи страдали.
Стојановић је поручио и да храм Христа Спаса у Приштини неће бити срушен.