Столтенберг: Јачамо безбедност чланица НАТО због "хибридног рата"
ВАРШАВА - Нови генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг изјавио је на почетку посете Пољској да ће западни војни савез, не кршећи међународне обавезе, јачати безбедност својих посткомунистичких чланица и од изазова "хибридног рата" какав се води у Украјини.
Нагласио је, међутим, да јак НАТО не значи да односи с Русијом не могу да буду конструктивни.
Столтенберг је у интервјуу који је објавила "Газета виборча" рекао да не жели да се враћа расправи да ли важи или не заједничка декларација НАТО и Русије из 1997. године у којој се НАТО обавезао да неће размештати веће снаге у посткомунистичком простору нових чланица.
"Ту расправу смо водили пред последњи самит НАТО. Нема сврхе да јој се враћамо. Прави одговор је план активности за приправност којим се повећава војно присуство НАТО у Средњој и Источној Европи. Јачамо безбедностне кршећи међународне обавезе НАТО", казао је Столтенберг.
Генерални секретар НАТО нагласио је да нема противуречности у томе да јак НАТО гради конструктивну сарадњу с Русијом. Подсетио је да је његова домовина, Норвешка, и у најгорим годинама "Хладног рата", као чланица НАТО успевала да са суседном Русијом успешно и конструктивно сарађује у многим областима, између осталог у демаркацији подморских граница, енергетици или риболову.
Генерални секретар НАТО одабрао је Пољску за своју прву посету чланицама НАТО, као сигнал да западни војни савез узима озбиљно обавезу преузету на самиту у Велсу почетком септембра да ће солидарно јачати безбедност нових посткомунистичких чланица и пред изазовом "хибридног рата" какав се води у Украјини. На то су посебно осетљиве балтичке земље - бивше републике СССР, у којима, за разлику од Пољске, живи јака руска мањина.
"Пољска и сви савезници НАТО могу да се се осећају безбедно. Идеја је једноставна: Један за све, сви за једног. Морамо да се прилагодимо новој ситуацији, израдимо планове, донесемо одлуке да повећамо наше могућности. Треба се бранити ефикасно и у случају 'хибридног рата' какав видимо у Украјини", казао је Столтенберг пољској телевизији.
Столтенберг ће у Варшави разговарати с председником Пољске Броњиславом Коморовским, премијерком Евом Копач и вицепремијером и министром одбране Томашом Шемоњаком пре свега о снагама за брза дејства. Те снаге ће бити стациониране ван посткомунистичких чланица, али ће моћи да се пребаце на источно крило НАТО у случају потребе у року од 48 сати, захваљујући већ спремној опреми на источном крилу.