ТОВАРИШИ: 9 невероватних ствари које нисте знали о руској мафији (ФОТО/ВИДЕО)
Руска мафија је током деведесетих година покушала да својим колумбијским колегама прода совјетску ратну подморницу ради лакшег кријумчарења кокаина. То и још осам ствари које вам нико до сада није рекао.
Руска мафија је једна од најмоћнијих криминалних организација на свету, уз албанску, мексичку, кинеску и италијанску. Јужноамеричке органиузације су махом концентрисане на производњу и велепродају и неће да се баве тим уличним пословима као што је дистрибуција на мало.
Прочитајте 9 мало познатих али занимљивих ствари о Руској мафији
1. Иако је организовани криминал у Русији настао још за време царева Романових, свој је тренутни облик и устројство добио тек у затворима и гулазима Совјетског Савеза, посебно за време Брежњева када је економија почела да стагнира. Тада су настали “лопови у закону” (вори у законе); само они који су више пута робијали могли су да постану “вор” и то само уз консензус осталих “ворова”. Ако би до њега дошло онда су “крунисани” посебним ритуалима и тетоважама, а свака тетоважа имала је специфично значење које је говорило о положају “вора” и о његовим особинама.
2. Деведесетих је руско подземље доживело незапамћени бум и експанзију. За време Горбачова,Русија је имала 785 криминалних група; до 1994. године тај број је био нарастао на 5.691. Две године касније било их је око 8.000, а свака је имала између 50 и 1.000 чланова. Ондашња руска влада је процењивала да мафија контролише 40 одсто приватних предузећа и 60 одсто државних, и да у својим рукама држи 80 одсто руских банака..
3. Један руски криминални синдикат током деведесетих покушао је да својим колумбијским сарадницима прода совјетску ратну подморницу ради лакшег кријумчарења кокаина, али су били осујећени у својој намери. Што не значи да то некоме и није пошло за руком, а да јавност никада није сазнала.
4. У, за руску мафију, кључном периоду 1993-1998, када се друштво у највећој земљи на свету ломило и сламало, било је 10.000 убистава сваке године, од чега је 600 било наручено. У тих пет година неко је ликвидирао 95 банкара. Цена нарученог убиства је била мање-више смешна: скидали су имена са листе живих често и за 1.000 америчких долара.
5. Руска мафија користи врло развијен и интересантан речник за мноштво појмова везаних за своје операције.
“Блат” је стари совјетски термин за познанства на правим местима, а када неко искористи те своје контакте за личну корист онда је то урађено “поблату”. “Бики”, дословно бикови, је појам за телохранитеље, слично као што ми кажемо “гориле”. “Дан” је рекет, “торпедо” је плаћени убица, “криша” је утеривач дугова и онај који штити бизнисмене који плаћају рекет, “кит” је буџован одређен као мета за пљачку или рекет или неки други тип изнуде или злочиначког деловања. “Обшчак” је криминална ризница.
“Пика” је у сленгу нож, а “посадити на пику” значи, па, јасно вам је – убити. “Грокнути” значи упуцати некога, а убиственог су значења и жаргонске речи “пришити”, “убрати”, “урити” (дословно: закопати) и“замочити” (насмрт претући; дословно: попишати)
Лимун је у жаргону милион рубаља, док полицијску марицу зову “лунаход”, што дословно значи “месечар”. “Маклер” је обијач станова и кућа, “мусор” (смеће) је полицајац, “опушини” је онај који је силован у затвору. “Пришли мне капусту” (дословно: пошаљи ми купус) је оно што кажеш особи која ти дугује паре.
6. Братски круг или “братскаја семјорка” (братска седморка) се сматра врховном, кровном организацијом која окупља најмоћније криминалне синдикате руског подземља. Када кажемо “руска мафија” заправо мислимо на Братски круг.
7. Руска мафија себе не зове руском мафијом, они користе назив “воровској мир” што значи “лоповски свет”. Настао је још у совјетским временима, и пренео се у нова; данас га криминалци користе како би одали омаж епохи у којој је било много теже бити “кримос” него што је то данас.
8. Најмоћнији и најбројнији руски криминални клан је наводно “Солнцевскаја братва”, односно Солнцевско братство; име носи по московском крају у коме је настао.
9. “Пахан” или “крсни отац” (кум) је шеф појединачног клана који контролише неколико “бригада” у којима се налазе обични чланови, “бојевики”, са којима “пахан” комуницира путем њиховог надређеног – “бригадира” или “авторитета” (пандам “капетану” у италијанској мафији).
“Пахан” има “совјетника” (саветника) који има исту улогу као “консиљере”. “Касир” скупља паре од “бригадира” и даје мито властима.