Све их је више: Број странаца - бораца Ал Каиде премашио 25 хиљада!
ЊУЈОРК - Број странаца који се боре у редовима Ал Каиде у Ираку и Сирији, премашио 25 хиљада, а они долазе из више од 100 земља, наводи се у извештају Уједињених Нација (УН).
Број странаца који се боре у редовима Ал Каиде у Ираку и Сирији, премашио 25 хиљада, а они долазе из више од 100 земља, наводи се у извештају УН.
Група стручњака за надгледање санкција УН против Ал Каиде наводе да анализа показује да се број странаца - терористичких бораца широм света, повећао за 71 одсто, од средине 2014. до марта ове године, преноси АП.
Проблем је посебно изражен у последње три године, када је њихов број растао брже, него икад у историји. Само у две земље - Сирију и Ирак стигло је више од 20 хиљада странаца који су дошли првенствено да се боре за Исламску државу (ИД) , али и Ал Нусра фронт.
На хиљаде страних бораца у Сирији и Ираку живе и раде у међународним школама за ектремисте, као што је то био случај у Авганистану 90-их година. Стручањаци упозоравају да би војни пораз ИС могао имати за последицу расејавање страних терористичких бораца широм света.
Владе земаља су фокусиране на опасност која прети од тих бораца када се врате кући, али УН наводе да постоји могућност да ће неки од њих бити трауматизовани због онога што су видели и да ће им требати психолошка помоћ, док би друге могле да регрутују криминалне мреже.
Према извештају авганистанских снага безбедности из марта, у тој земљи је било активно око 6.500 страних бораца. Поред тога, на стотине странаца боре се у Јемену, Либији и Пакистану, око 100 у Сомалији, а има их и на северу Африке и на Филипинима.
Број земаља одакле борци долазе, такође, се драматично повећао од мале групе у 90-им годинама на више од 100, што је половина свих земаља у свету, међу којима су и оне које претходно нису имале никакве везе са Ал Каидом.
Наводи се да велики број страних бораца долази из Туниса, Марока, Француске и Русије, повећан је број са Малдива, Финске, Тринидада са Тобагом, а појавили су се и први борци из субсахарске Африке. УН наводе да би ти борци могли да представљајиу велику и дуготрајну опасност за све већи број путника широм света, јер терористички напади све чешће за циљ имају хотеле и јавна места.
Дугогодишњи циљ терориста је да изазивају општу панику, а најефикансије мере су да се спречава радикализација потенцијалних бораца, њихово запошљавање и путовања. УН захтевају већу размену обавештајних података о идентификацији таквих бораца и као позитиван пример наводе Турску, која је као транзитна земља, регистровала до сада 12.500 таквих особа.
Прочитајте и:
- Наоружани мушкарци упали на колеџ у Кенији
- 10 најокрутнијих жена у историји: Убила мужа и насекла га деци за вечеру
- УБИЈЕН НАСЛЕДНИК НАФТНЕ ИМПЕРИЈЕ: Пронађен го са тешким повредама, приведена бивша девојка
- КАЛИФОРНИЈА У ШОКУ: Бугарски рвач на тенку са РУСКОМ химном изашао пред 70 хиљада гледалаца! (ВИДЕО)
- НИЈЕ ПРВОАПРИЛСКА ШАЛА: Политичарка сликала и објавила на Твитеру голе груди (ФОТО)