СВЕ ЈЕ ЛАЖ: "БУДИ ОНО ШТО ЈЕСИ" је најгори савет икада - ево зашто?
Свима од нас је у интересу да покажемо своју аутентичност.
“Нисам ни сањала да 'бити оно што јеси' може да донесе толико богатство као у мом случају”, изјавила је америчка водитељка Опра Винфри у шали пре неколико година и додала да је то знала, покушала би све то још пре.
Међутим, истина је да нико не жели да види ко сте ви заправо. Свако од нас има мисли и осећања за која верујемо да су од суштинског значаја за наш живот, али је боље да их не показујемо.
ОНАЈ ПРАВИ НИКАКО ДА ДОЂЕ? Ево које савете треба да послушате
Тако је амерички новинар и аутор А. Џ. Џејкобс посветио је неколико недеља настојању да буде потпуно аутентичан. Једној уредници је рекао да би волео да спава с њом да није ожењен, а дадиљи да би волео да му буде девојка да га супруга напусти. Петогодишњој пријатељевој ћерки рекао је да бубица у њеним рукама не спава, него да је мртва. Тасту и ташти је рекао да је разговор с њима досадан. Није тешко замислити какав је био исход овог експеримента.
“Свет функционише захваљујући обмани”, закључио је он. “Без лажи, бракови би пропадали, радници би добијали отказ, его многих био би уништен, владе би падале.”
У којој мери ћете тежити да будете аутентични зависи од степена у коме сте склони да се прилагођавате окружењу. Ако је степен веома висок, ви ћете непрестано “скенирати” окружење у потрази са наговештајима у међуљудској комуникацији како бисте се прилагодили. У том случају спадате у оне који мрзе неприлагођено понашање и очајнички покушавају да не увреде било кога.
Како да постанете ЖЕНА ИЗ СНОВА сваког мушкарца? Дајемо трикове
Међутим, ако је осматрање окружења и склоност ка прилагођавању понашања слабије изражена, онда спадате у људе који се више управљају према унутрашњем стању, без обзира на околности.
Људи код којих је ова особина слабо изражена, критикују оне друге, називајући их камелеонима и фолирантима. Чињеница је да је у одређеним ситуацијама аутентичност на месту. Нека прелиминарна истраживања наводе на закључак да људи који прилагођавају понашање окружењу имају срећније бракове и да се ређе разводе. У љубавним везама, аутентичност може да доведе до веће блискости.
Међутим, у осталим областима плаћамо високу цену претеране аутентичности. Људи који се прилагођавају друштвеном окружењу брже напредују и остварују већи статус, делом и зато што им је у већој мери стало до угледа.
Мада ово личи на награђивање лажи, чињеница је да ови људи посвећују више времена сагледавању туђих потреба и настојању да помогну другима. Свеобухватна анализа 136 студија о 23.000 запослених показала је да људи са израженијим степеном осматрања и прилагођавања друштвеном окружењу остварују много боље резултате, чешће бивају унапређени и доспевају на руководеће положаје.
Аутентичност као проблем
Занимљиво је да међу женама има више оних које слабо контролишу понашање како би се прилагодиле окружењу него међу мушкарцима, можда зато што су у већој мери изложене културним притисцима да изразе своја осећања. Нажалост због тога им прети опасност да их други доживе као слабе и непрофесионалне.
Када је Синтија Данахер унапређена у генералног директора групе “Хјулит-Пакард” она је пред 5.300 запослених изјавила да је посао “плаши” и да јој је “потребна помоћ”. Била је аутентична, али њен тим је у први мах изгубио поверење у њу. Неки научници чак тврде да низак степен социјалног прилагођавања може да има штетне последице по њихово напредовање.
Уместо да се мењате изнутра, унесите спољашност у себе
Др Ибара, која је анализирала саветнике и инвестиционе банкаре, открила је да они који се у великој мери друштвено прилагођавају чешће експериментишу с различитим начинима руковођења од својих аутентичних колега. Ови људи су посматрали више руководиоце у организацији, преузимали њихов начин изражавања и деловања и вежбали све док им то није постала друга природа. Нису били аутентични, али су били искрени. Захваљујући томе, постали су ефикаснији.
Међутим, и особе које су склоне да се прилагођавају могу да осете негативне последице веровања у аутентичност, зато што она полази од претпоставке да постоји суштинско “ја”, суштина наше личности која обједињује наша уверења и способности. Психолог Керол Двек давно је показала да само веровање да постоји непроменљиво “ја” може да омета раст.
Деца која сматрају да су способности нешто утврђено и непроменљиво, одустају после неуспеха; менаџери који верују да је таленат утврђен и непроменљив, немају успеха у вођењу запослених. “Док се трудимо да будемо бољи у ономе што радимо, јасна и чврста свест о нашем “ја” компас је који нам помаже да доносимо одлуке и идемо ка циљу”, објашњава Ерминиа Ибара, професор организационог понашања у пословној школи “Инсеад”. “Када желимо да унесемо промене у оно што радимо, превише крут доживљај сопствене личности постаје сидро које нас спречава да наставимо да једримо”, објашњава она.
ЖИВОТ ЈЕ САМО ЈЕДАН: Савети како да елиминишете све лоше у вашем животу
Чему треба да тежимо, ако не томе да будемо оно што јесмо? Пре више деценија, књижевни критичар Лајонел Трилин понудио је одговор који звучи веома старомодно за наше “аутентичне уши”: искрености. Уместо да трагамо за унутрашњим “ја”, и улажемо напоре да га изразимо, Трилинг апелује да кренемо од нашег спољног “ја”. Обратите пажњу како се приказујете другима, а затим настојте да будете особа каквом себе сматрате.