ОВИ ФАКУЛТЕТИ ВАМ ГАРАНТУЈУ ВИСОКУ ПЛАТУ У СРБИЈИ: Матуранти "одлепили" за овим занимањима
Исплати се.
Највеће интересовање међу матурантима ове године је за медицину и информационе технологије, па је управо те факултете најтеже уписати.
Са друге стране, све је мање интересовање за упис економских и правних факултета, показало је истраживање портала „Инфостуд“.
Како је показало истраживање, матуранти воле да уче оно што могу да раде, најпре, у иностранству.
Понуда запослења у сектору информационих технологија је веома разноврсна како код нас тако и у иностранству. У Србији се у тој области плата креће од 400 до 2.000 евра, док је у иностранству од 1.500 до 7.000 или 8.000 евра.
Међутим, у Немачкој и у скандинавским земљама тражени су и даље лекари опште праксе , али и све врсте специјалности у медицини. У Немачкој плата је око 5.000, а у Норвешкој чак 19.000 евра.
Анкете у последњих пет година показују да је из године у годину све мање свршених средњошколаца заинтересовано да студира економију.
- Вероватно је то последица велике конкуренције у овој области, па је створен огроман број кадрова, због чега је и могућност запослења мања. Опет друга занимања као што су информационе технологије, нуде више шанси за већу плату и одлазак у иностранство, што је многима жеља – каже економиста Горан Николић.
НЕМА ВИШЕ ШАЛТЕРА ЗА ИЗВОД ИЛИ ДРЖАВЉАНСТВО! Од сад све за вас прибављају службеници и то БЕСПЛАТНО!
Према резултатима истраживања у свом граду планира да студира 27 одсто испитаника, док ће се њих 59 одсто одлучити за селидбу.
- Приликом избора студија анкетираним будућим студентима је најбитније да студирају оно што их интересује и што воле, али је високо на скали и примењивост знања стеченог у пракси, као и могућност запошљавања. Чак 73 одсто матураната планира да буде на буџету, а ако не успеју у тој намери, више од половине њих ће финансирати родитељи – објашњавају у „Инфостуду“.