СВЕ ВИШЕ ЖЕНА ВОЈНИКА: Министарство одбране спроводи концепт родне равноправности
Министарство одбране и Војска Србије прихватили су концепт родне равноправности као своје стратешко опредељење и доследно га спроводе већ годинама, изјавила је данас директорка Института за стратегијска истраживања МО и родна саветница министра одбране Јованка Шарановић.
Она је казала да је повећана видљивости жена у систему одбране, да су успостављена и функционишу сва институционална тела и механизми родне равноправности предвиђени Националним акционим планом.
- Повећана је укупна процентуална заступљеност жена у систему одбране, нарочито у категорији професионалних војних лица - официри, подофицири, професионални војници и створени су предуслови за повећање њихове заступљености на командним и руководећим дужностима - изјавила је Шарановић Танјугу.
За жене су отворени сви облици школовања, усавршавања и обуке у систему одбране
Према речима Шарановићеве, за жене су отворени сви облици школовања, усавршавања и обуке у систему одбране - Војна гимназија, Војна академија, Медицински факултет ВМА, Командноштабно усавршавање (КШУ), Генералштабно усавршавање (ГШУ) и Високе студије безбедности (ВСБ).
Такође, реализован је велики број едукација запослених у систему одбране о родној равноправности и повећано је учешће жена у активностима међународне сарадње и мултинационалним операцијама, нагласила је Шарановић.
Предузете све мере за подршку женама у усклађивању професионалне и породичне улоге
Покренуте су, како каже, иницијативе за измену и допуну постојећих стратегијских и нормативних аката или израду нових ради спречавања насиља над женама и предузете су мере за подршку женама у усклађивању професионалне и породичне улоге.
Спроведене су и успешне медијске кампање за веће привлачење жена у оперативни састав војске и пријем девојака на Војну академију и у Војну гимназију и организована је међународна научна конференција "Родна равноправност у систему одбране-домети и перспективе" у октобру 2015. у оквиру научног пројекта "Родни аспект у војној професији".
Шарановић наглашава да су кључни елементи успеха Министарства одбране и Војске Србије у области родне равноправности висок ниво политичке воље, отвореност за међуресорну сарадњу и размену, сарадња са цивилним сектором и унапређење капацитета уз подршку међународних организација.
НОШЕЊЕ ПОЛИЦИЈСКЕ УНИФОРМЕ ЈЕ ВЕЛИКА ЧАСТ: Стефановић поздравио младе дипломиране полицајце (ФОТО)
- Поред осталог, формирана је мрежа сертификованих инструктора и инструкторки за родну равноправност у Министарству одбране и Војсци Србије које је обучио Нордијски центар за род у војним операцијама, у оквиру регионалног пројекта УНДП/СЕЕСАЦ - рекла је она.
Спровођења обука за различите циљне групе у систему одбране и израђени Приручник за обуке из области родне равноправности доприносе подизању свести запослених о значају и потреби промовисања равноправности, забрани дискриминације и елиминисању родних стереотипа.
Шарановић наводи да Министарство одбране и Војска Србије учествују у изради Нацрта стратегије за родну равноправност од 2016. до 2020. године и Закона о равноправности жена и мушкараца, као и Националног акционог плана Србије за примену Резолуције 1325 Савета безбедности УН - Жене, мир и безбедност (2016-2020).
Министарство одбране и Војска Србије, такође, спроводе активности у складу са препорукама Повереника за заштиту равноправности, додала је она.
"Предузете мере и активности сведоче о постепеном мењању дискриминаторних ставова"
Шарановић је додала да предузете мере и активности сведоче о постепеном мењању дискриминаторних ставова и упућују на отварање могућности да жене са својим потенцијалима дају допринос промени система одбране, а све у правцу развијања ефикаснијих одговора на различите безбедносне претње и потребе дечака и девојчица, жена и мушкараца.
- Сматрамо да је потребно наставити са благовременим информисањем младих заинтересованих за војни позив, спроводити каријерно праћење, учинити систем осетљивим на све врсте проблема који се јављају и спремним за проналажење адекватних решења. Такође, потребно је операционализовати надлежности појединих делова система и делегирати одговорности тамо где то није учињено - рекла је Шарановић.
Како каже, треба обезебедити средства за родно буџетирање, унапређивати координисано деловање институција, неговати активан приступ медијима у подизању свести војног мнења и систематично радити на интериоризацији вредности.
Она је закључила да је неопходна одговорна улога целе друштвене заједнице у промоцији вредности људских права и родне равноправности.