ШВЕДСКА ЋЕ УКИНУТИ ГОТОВИНУ: Како би изгледао живот без кеша?
Прва земља у Европи која је увела новчанице у службену употребу сада прети да их у потпуности укине. Поставља се питање: да ли оваква одлука може да донесе више погодности од саме штете?
Укидање готовине могло би да допринесе смањењу плаћања пореза, као и спречавању криминалних активности, сматра економиста Љубомир Маџар.
"Претпостављам да ће се у електронском систему много теже обављати незаконите трансакције, јер све што је електронско иде кроз систем и може да буде праћено, а готовина је као поручена за недозвољена финансирања. Верујем да је то један од основних мотива да се таква одлука донесе. Као друго, то би могао да буде јефтинији начин, јер електронско плаћање не подразумева папир, а новчанице се хабају и намећу неке трошкове", објашњава Маџар.
Мач са две оштрице
Као трећу предност он наводи комфорност за оне који су вешти са компјутером, јер све може да се обави за радним столом, и притом се штеди време. Међутим, ова ставка са друге стране може да се окарактерише и као мана, јер велики број људи није толико стручан да би могао да самостално упусти у платни промет.
"То је једна врста трошка коју ће светска јавност морати да поднесе да би се уклопила у тај систем, јер не верујем да постоји ниједна земља у којој сви становници толико суверено баратају компјутером", каже Маџар.
Швеђани у паници, са разлогом или не?
Грађани Шведске нашли су се у чуду при самој помисли да морају да плаћају своје рачуне, или да обављају куповину, искључиво електронским путем. Многи се плаше да у случају финансијске кризе неће моћи да повуку новац из банака, што значи да морају да га, или троше, или оставе банкама на располагање. Да ли је њихова реакција оправдана?
Економиста Миодраг Зец сугерише да би могло да дође до злоупотребе од стране банака.
"У банкама се услед електронског плаћања оставља огроман број података, као и на Интернету, информације о потрошачима, где купују, шта купују, па се самим тим доста задире у приватност. Такође постоји бојазан да систем падне, дође до нестанка струје или се хакују подаци", наводи Зец.
Но, како су финансијске кризе често вештачке, неприродне, и по речима економисте Маџара, настају без правог разлога, још једна предност новог система је што је могућност панике смањена. Ипак, они који не буду могли да повлаче свој новац у таквим тренуцима, биће обавијени велом неизвесности.
"Нема те ствари која има само позитивне карактеристике. Сва мудрост се састоји у томе да се две стране добро одвагну и да се донесе добра одлука", закључује Маџар.