6 КЉУЧНИХ ТЕМА КОЈЕ ЋЕ ПРОМЕНИТИ ПРАВОСЛАВЉЕ: Верници жељно чекају први сабор после ХИЉАДУ ГОДИНА!
Грчко острво Крит биће домаћин током следећег месеца једног од најважнијих сабора свих православних цркава.
Скуп би требало да буде одржан 19. јуна на православни празник Духове. Служба ће бити одржана у Саборној цркви Светог великомученика Мине у Хераклиону. Том приликом ће присуствовати сви патријарси и око 400 митрополита, епископа и свештеника.
Делегацију из Србије предводиће Патријарх Иринеј и 24 епископа Српске православне цркве (СПЦ). Патријарх Иринеј и владике СПЦ наћи ће се у Хераклиону међу делегацијама девет аутокефалних цркава- Цариградске, Александријске, Антиохијске, Јерусалимске, Руске, Румунске, Бугарске и Грузијске патријаршије, као и самосталних православних цркава- грчке, кипарске, пољске, чешке и словачке, америчке и албанске.
КОНАЧНО ЗАКЉУЧЕН СПОР: Манастиру Дечани потврђено власништво над земљом
На Сабору ће бити разматрано шест кључних тема везаних за питања православног исповедања хришћанске вере, као и устројства православне дијаспоре. На столу ће бити и питања везана за свету тајну брака, важности брака, важности поста и његовог придржавања.
КАКО СУ КЛАЛИ СРПСКУ ДЕЦУ: Без испаљеног метка, само нож, секира, крамп, мотика...И врисак
Треба рећи и то да постоји тиха борба или ривалство за превласт или боље речено лидерство у православном свету између тзв. јелинског блока цркава ( православци несловени) и словенског блока којој припада Московска патријаршија.
Циљ скупа биће и трасирање пута којим ће ићи Цркве у будућности. На Сабору могу бити изнета и питања која се тичу лоших односа или неслагања између појединих православних цркава.
Скуп на Криту јесте јединствена прилика, јер сличан њему није одржан у последњих хиљаду година.
ПУТИН НА АТОСУ: Руски председник обишао Свету Гору (ВИДЕО-ФОТО)
Треба поновити и то да су односи две најзначајније цркве, Васељенске и Руске православне цркве често били на релацијама топло-хладно. Једно од кључних разлога неслагања двају цркава јесте и однос према Ватикану и став према екуменизму, као и спорење статуса Цркве Чешке и Словачке.
Оно што ће највероватније бити између осталог тема на великом Сабору јесте и однос Српске православне цркве са Румунском патријаршијом. Проблем је везан за неканонско деловање румунских свештеника у Тимочкој Крајини, јер се ради о упадању у простор јурисдикције друге цркве, у овом случају СПЦ.
Често Московска патријаршија, као и турска влада избегавају да поглавара Цариградске патријаршије ослове са "васељенски патријарх" што је још један од предмета размимоилажења.