СВЕТСКИ ФЕНОМЕН УСРЕД СРБИЈЕ: Откријте мистерије чудесне Ђавоље вароши (ФОТО+ВИДЕО)
По том предању, ђаволу је сметало што су ту живели скромни, својој вери привржени становници. Спремио им је „ђавољу воду“ да забораве на родбинске односе. Пошто су пили ту воду...
На југу Србије, у општини Куршумлија, у селу Ђаке (потиче од албанске речи гјак — крв), налази се ретки природни феномен, локалитет Ђавоља варош.
На обронцима планине Радан, у оквиру чудесног природног крајолика који оставља без даха, налазе се 202 земљане фигуре, висине од 2 до 15 метара са каменим капама на врху.
Цудо #DjavoljaVaros #MojaSrbija pic.twitter.com/s1aDDLgg0Y— Јана (@Janchy89) Јуне 20, 2015
Од бројних легенди које се вековима препричавају, најпознатија је она о сватовима и ђавољој води.
По том предању, ђаволу је сметало што су ту живели скромни, својој вери привржени становници. Спремио им је „ђавољу воду“ да забораве на родбинске односе. Пошто су пили ту воду, омамљени мештани решили су да венчају брата и сестру.
Ђавољи план је покушала да спречи вила, која према легенди и дан-данас држи под својом заштитом овај крај. Вила није успела да уразуми сватове, и они кренуше са младенцима ка цркви на венчање. Она се онда поче молити Богу да на неки начин спречи родоскрнављење. Бог услиши њену молбу, споји небо са земљом, дуну јак, хладан ветар и окамени сватове са младенцима.
Земљане фигуре које се образују, расту, мењају, скраћују, постепено нестају и поново стварају смештене су у две јаруге које такође имају чудне називе: Ђавоља и Паклена јаруга.
Локалитет Ђавоља варош је стављен под заштиту државе још 1959. године, а 1995. године је Уредбом Владе Републике Србије проглашен за природно добро од изузетног значаја и стављен у прву категорију заштите.
Иако није изабрана за једно од седам нових светских чуда, Ђавоља варош је била најбоље пласирани европски кандидат у својој категорији.
Овај геоморфолошки феномен јединствен у нашој земљи врло је редак и у свету.
У Европи има сличних појава у Алпима (са обе стране превоја Бренер у Аустрији и Италији, код Болцана, затим у Валеријену, у покрајини Горња Савоја, у Француској и др). У Америци је позната „Башта богова“.
Међутим, у Ђавољој вароши „куле“ су бројније, већих димензија и знатно постојаније.
ПРЕЛЕПА СРБИЈА: Знате ли где се налази ова ДИВОТА? (ФОТО ВИДЕО)