SVETSKI FENOMEN USRED SRBIJE: Otkrijte misterije čudesne Đavolje varoši (FOTO+VIDEO)
Po tom predanju, đavolu je smetalo što su tu živeli skromni, svojoj veri privrženi stanovnici. Spremio im je „đavolju vodu“ da zaborave na rodbinske odnose. Pošto su pili tu vodu...
Na jugu Srbije, u opštini Kuršumlija, u selu Đake (potiče od albanske reči gjak — krv), nalazi se retki prirodni fenomen, lokalitet Đavolja varoš.
Na obroncima planine Radan, u okviru čudesnog prirodnog krajolika koji ostavlja bez daha, nalaze se 202 zemljane figure, visine od 2 do 15 metara sa kamenim kapama na vrhu.
Cudo #DjavoljaVaros #MojaSrbija pic.twitter.com/s1aDDLgg0Y— Jana (@Janchy89) June 20, 2015
Od brojnih legendi koje se vekovima prepričavaju, najpoznatija je ona o svatovima i đavoljoj vodi.
Po tom predanju, đavolu je smetalo što su tu živeli skromni, svojoj veri privrženi stanovnici. Spremio im je „đavolju vodu“ da zaborave na rodbinske odnose. Pošto su pili tu vodu, omamljeni meštani rešili su da venčaju brata i sestru.
Đavolji plan je pokušala da spreči vila, koja prema legendi i dan-danas drži pod svojom zaštitom ovaj kraj. Vila nije uspela da urazumi svatove, i oni krenuše sa mladencima ka crkvi na venčanje. Ona se onda poče moliti Bogu da na neki način spreči rodoskrnavljenje. Bog usliši njenu molbu, spoji nebo sa zemljom, dunu jak, hladan vetar i okameni svatove sa mladencima.
Zemljane figure koje se obrazuju, rastu, menjaju, skraćuju, postepeno nestaju i ponovo stvaraju smeštene su u dve jaruge koje takođe imaju čudne nazive: Đavolja i Paklena jaruga.
Lokalitet Đavolja varoš je stavljen pod zaštitu države još 1959. godine, a 1995. godine je Uredbom Vlade Republike Srbije proglašen za prirodno dobro od izuzetnog značaja i stavljen u prvu kategoriju zaštite.
Iako nije izabrana za jedno od sedam novih svetskih čuda, Đavolja varoš je bila najbolje plasirani evropski kandidat u svojoj kategoriji.
Ovaj geomorfološki fenomen jedinstven u našoj zemlji vrlo je redak i u svetu.
U Evropi ima sličnih pojava u Alpima (sa obe strane prevoja Brener u Austriji i Italiji, kod Bolcana, zatim u Valerijenu, u pokrajini Gornja Savoja, u Francuskoj i dr). U Americi je poznata „Bašta bogova“.
Međutim, u Đavoljoj varoši „kule“ su brojnije, većih dimenzija i znatno postojanije.
PRELEPA SRBIJA: Znate li gde se nalazi ova DIVOTA? (FOTO + VIDEO)