Тајланд: Цензура или технички проблеми?
БАНГКОК - Привремена блокада фејсбука изазвала је огромно негодовање, а како је министар Сурачај Срисаракам изјавио тражиће сарадњу и од других друштвених мрежа, са циљем заустављања позивања на протесте против армије.
Да је Тајланд запао у озбиљну политичку кризу, потврђује се свакодневно, при чему се ситуација озбиљно заоштрила.
Откако је смењена премијерка Јинглук, сестра Таксина Шинаватре, бившег премијера који је 2006. године свргнут у државном удару, стање у држави је више него забрињавајуће.
Ситуација се додатно закомпликовала привременим блокирањем фејсбука, за које је министар окривио техничке проблеме.
Тајландски министар информисања и технологије Сурачај Срисаракам рекао је за Ројтерс да ће разговарати и са надлежним представницима других друштвених мрежа, као што су Инстаграм и Твитер, и да ће тражити сарадњу од њих.
Министар је рекао да се путем друштвених мрежа шире информације и да се људи преко њих организују, па је неопходна контрола како би се спречило критиковање државног удара.
Протести који су постали свакодневни, организовани су углавном преко друштвених мрежа, па је оваква одлука власти више него разумљива.
Медији су већ добили инстуркције у вези са извештавањем о стању у држави, а CNN, BBC и Ал Џазира су у потпуности престали са радом у овој земљи.
Војска је иначе затражила од грађана да пажљиво одабирају информације које ће пласирати на ову друштвену мрежу.