ТАЈНЕ ПАМЕТНИХ ГРАДОВА И ЊИХОВОГ НАСТАНКА: Интервју Јосипа Алексића
Паметних градова је све више и више у свету, али су детаљи око њиховог настанка и погодности које пружају још увек непознати. Француска компанија Schneider Елецтриц, са 180.000 запослених у више од 100 земаља света, производи интегрисана решења у областима енергетике, инфраструктуре, индустријских процеса и аутоматизације, дата центара, као и решења у сектору становања и грађевинарства, како би се са мање енергије остварила иста продуктивност или комфор.
Јосип Алексић, Солутионс Специалист за Смарт Грид из компаније Schneider Елецтриц који ће учествовати на панелу Смарт City на 8. Weekend Медиа Фестивалу који се крајем септембра одржава у Ровињу открива нам све детаље о паметним градовима, како у региону, тако и у остатку света.
1. Како би у кратким цртама објаснили шта је то паметан град?
Префикс паметни, односно смарт, срећемо све чешће, почев од телефона, телевизора, бројила, прекидача, па ево и до градова. Паметни градови су широк појам који обухвата много области у у функционисању једног града, почев од електричне енергије, снабдевања водом, преко јавног транспорта, електронске управе, па све до атрактивности града у смислу здравијег живота са мање загађености, повећаним осећајем сигурности и спремности да се прими већи број туриста и посетилаца у току великих догађаја као што су интернационална спортска дешавања, музички фестивали и све остале манифестације које привлаче масе људи на једно место. Тада су инфраструктурни системи изузетно напети и потребна је пуна координација између њих како би све прошло без проблема, како би се оставио добар утисак и жеља да се све понови.
2. Да ли постоје паметни градови у региону?
Што се региона тиче, судећи по истраживању спроведеном 2007. године градови попут Марибора, Љубљане и Загреба били су позиционирани у средини листе од укупно 70 рангираних градова. Данас су захтеви знатно шири па су и градови у региону горе рангирани, али упркос томе сви имају дефинисану стратегију улагања у паметна решења. Претежно се улаже у енергетску ефикасност, водоснабдевање, контролу саобраћаја и реконструкцију инфраструктуре како би се створили квалитетни темељи за будуће системе паметних градова.
Постоји перцепција да су паметни градови тек визија будућности како би високо развијени градови требало да изгледају једног дана. Али истина је сасвим другачија, велики број паметних градова постоји и данас, а неки од њих се убрзано приближавају стопостотној енергетској независности помоћу обновљивих извора енергије.
Беч међу лидерима
''Један од најбоље рангираних градова у региону је Беч, захваљујући формирању јавно приватне организације са задатком развоја Смарт City стратегије и решења, укључујући стимулације како би се 50 одсто електричне енергије до 2030. године добило из соларне енергије'', каже Јосип Алексић, Солутионс Специалист за Смарт Грид из компаније Schneider Елецтриц.
3. Који су примери паметних градова на којима је до сада радио Schneider Елецтриц?
Ми смо као светска компанија до сада учествовали у изради више од 200 урбаних пројеката широм света од Бразила, Кине, Индије, Еуропе, САД-а и многих других. Пројекти су реализовани са циљем унапређења ефикасности градских система попут енергије и воде - од обновљивих извора до транспорта који је често проблематична ставка великог броја градова.
Конкретно можемо навести веће пројекте попут система за управљање питком водом и отпадним водама у Анкари и изградње комплетне инфраструктуре управљања јавним транспортом у Рио де Жанеиру, а који су значајно унапредили способност управљања градским системима и смањили трошкове енергије и ресурса. Такође, на америчким колеџима Schneider Елецтриц је учествовао у изради паметних, самоодрживих зграда у којима је смањена потрошња енергије за 14 одсто и остварена уштеда од 14.6 милиона долара.
Можемо споменути и мање пројекте попут паметне мреже у Новом Саду и водоснабдевања у Крању, који су одличан показатељ постепене имплементације паметних решења на путу ка стварању паметног града. Овакви пројекти захтевају потпуно разумевање оперативних процеса сваког система и интеграцију најсавременијих технолошких решења.
4. На који начин градови постају паметни?
Како би град могао започети с имплементацијом паметних решења потребно је имати солидне комуникацијске темеље у облику квалитетне паметне мреже којом ће се управљати свим градским процесима, као и производњом и потрошњом енергије. Након тога град може да крене са интеграцијом јавних услуга, уградњом система сензора и бројача па је могуће остварити планиране уштеде и смањити емисије ЦО2.
При развоју паметних градова кључно је континуирано мерити квалитет пружених услуга да би се на време оптимизовали сви процеси и на тај начин трошкови свели на минимум. Анализом прикупљених података може се саставити план даљег развоја зависно од подручја градских система који не функционишу са жељеним резултатима.
5. Која је веза између Смарт Грида и Смарт City-a?
Без квалитетне и оптимизоване паметне мреже електро снабдевања која спаја и координише све градске системе и функције нема ни паметних градова. Паметан град чине самоодржива решења напајања електричном енергијом, контрола саобраћаја, водоснабдевања, здравство и сигурност, а темељ њихове умрежености и централизоване контроле градских услуга чини управо Смарт Грид или напредна енергетска мрежа.
Смарт Грид управља системом за дистрибуцију електричне енергије и осигурава њено правилно функционисање у случају квара, информише и образује кориснике о њиховој потрошњи и омогућава сигурну и поуздану интеграцију нових обновљивих извора попут соларних панела и ветро електрана.
6. Какав је утицај развоја технологије Интернет оф Things на паметне градове?
Паметни градови су производ убрзаног развоја нових информационих технологија и знања, које се базира на интернет технологијама, бежичним комуникацијским системима и осталим сензорима чији је темељ технологија Интернет оф Things. ПојамИнтернет оф Things подразумева инсталацију разних сензора и њихово повезивање у локалне мреже и градску интернет мрежу, како би се добила функција препознавања, праћења, надзора и управљања објектима. На тај начин се свакодневно прикупља огромна количина података коју је потребно анализирати и правилно искористити, па је осмишљена технологија Биг Дата која обједињује све прикупљене податке и олакшава њихово разумевање.
Само тако је могуће интегрисати функционалност паметних решења интернет оф Things унапређења да би се повезале све целине паметног града. Наравно, да закључимо да би се овако нешто спровело неопходно је да у потпуности разумете оперативне процесе из сваког од наведених домена и да знате како да паметно искористите најсавременије технологије.