ТАМНА СТРАНА БОЖИЋА: Ако сте били лоши, чувајте се ових чудовишта! (ФОТО)
Божић је празник који за већину појединаца доноси мир, срећу и радост. Али за многе друге културе, може имати и тамну страну која улива страх у кости како деце тако и одраслих.
Чули сте да Деда Мраз прави листу добре деце која ће током Божића од њега добити поклон. Али шта се дешава са онима који завршавају на листи несташних. У неким традицијама лоши момци и девојке не пролазе тек тако.
Представљамо вам неке од најпознатијих страшних легенди који су прогонили несташне током најрадоснијег празника на свету.
Крампус
Можда најпознатије чудовиште божићног митоса, Крампус (канџа, нем.) је сушта супротност Деда Мразу. Овај демон који мрзи децу и кажњава оне које су били несташни, а отима и убија ону децу која су била посебно неваљала. Према легенди, Крампуса је позвао на Земљу сам Деда Мраз "као испомоћ", јер је током година листа несташне деце постајала све дужа и дужа.
Грила
@TaraSavelo Тара, ис that you? РТ @HorrifyingPics: Beware the Child Еатер! pic.twitter.com/9MmnYOkWYd— СЕРГ✨☄ (@SergSeropian) Аугуст 28, 2013
Грила је још једно популаран створење у исландског фолклора. Она је планински див која у време Божића спушта с планине у потрази за несташним деце. Када пронађе сву несташну децу, отима их и прождире у својој јазбини.
Тета Пехта
У баварском и аустријском фолклору, Тета Пехта (Фрау Perchta, нем.) лута земљом током зиме и упада у домове између Божића и Богојављења. Приликом уласка у кућу, она одмах зна да ли су деца и млађе слуге били добри и напорно радили током године или не. Ако су били добри она ће им поклонити мали сребрни новчић. Али, ако су деца била лоша, распориће им стомаке истог тренутка, изводити органе и натрпати сламом.
Тета Пехта је популарна у многим културама и има много имена у зависности од региона. Она се појављује као млада и лепе жене или стара и прљава жена.
Вештица Бефана
Заступљена је италијанском фолклору. Има црвене очи, дебеле усне и језиви израз лица и обично је покривена чађом од пењања кроз димњаке и, наравно, лети на метли.
Прича о Бефани датира из 16. века, а према неким изворима вуче корене из доба старог Рима. Она је према доброј деци добра, а према злочестој злочеста. Добра деца од ње добијају дарове 5. јануара, попут традиционалних смокава и меда или данас слаткиша и играчака, а злочеста деца прашину и пепео, лук.
Белсникел
Белсникел је створење које се први пут помиње у средњевековној Европи, пре свега Немачкој. Историјски гледано, он је заправо један од првих који раздвајали несташну деце од добре.
Мум says И can't dress уп ас Белсницкел анд хит пеопле with twigs он Friday со идк what И'м gonna wear pic.twitter.com/7f1ZsHhHfw— Cathy (@catherinebouris) Децембер 22, 2015
Прича о Белсникелу је веома јединствена због чињенице да је деца дозвољавао да се искупе ако су били несташни током целе године. Он је приказан као маскирана појава која ће доносити доброј деце мале поклоне или слаткише током целе године, остављајући само прекидаче за оне који су неваљали као подсетник да буду добри да би и они могли да добију поклоне.
На Бадње вече, Белсникел ће ићи од куће до куће са торбом пуном поклона у једној руци и прекидачима у другој. Он никада није "физички" кажњавао децу као остала створења, већ је користио прекидаче као тактику да их застраши. На крају, добра деца би добијала поклоне, а лоша ништа.
Међутим, неке тамније верзије приче кажу да ако су деца била неваљала, он ће их отети и никада више неће видети кућу или би извукао из кревета у шуму и "казнио" за њихово лоше понашање.