ТАСОВАЦ: Вучић је био против гашења Танјуга, али не и против закона
Министар културе и информисања Иван Тасовац изјавио је данас да је премијер Србије Александар Вучић био против гашења новинске агенције Танјуг, али не и против поштовања закона.
Према писању београдских медија, премијер Александар Вучић је на јутрошњој седници Владе Србије рекао да хоће због стенограма и историје да каже да је био против гашења Танјуга и да су га Тасовац и државни секретар Саша Мирковић убеђивали да је то важно, потребно и реформски.
- Најпре морам, не због историје, него због истине и елеметарног поштења, да потврдим наводе медија са данашње седнице владе. Од речи до речи су тачни - рекао је Тасовац, а саопштило Министарство.
Судбина 180 запослених била на првом месту
Тасовац је навео и да потврђује да је премијер био против гашења Танјуга, али не и против поштовања закона.
- Уз пуно поштовање његових разлога - од којих је судбина 180 запослених вероватно била на првом месту - морам да кажем да сам ја био за поштовање закона и свако поступање које је у складу са законом. То не значи да ја лично нисам забринут за запослене у Танјугу, као и све остале запослене у државним медијима који нису нашли купца - казао је Тасовац и додао да тај лични осећај никако није могао, нити је требало да спречи у доследном спровођењу медијске стратегије усвојене 2011. године, уз сагласност и учешће свих новинарских и медијских удружења.
Тасовац је подсетио "оне који кукају и нападају владу" да је дужност државе била да изађе из власничке структуре медија и омогући равноправну и фер тржишну утакмицу.
Медији имали 15 месеци да се припреме за процес приватизације
Он је навео да су медијски закони усвојени у августу 2014. године, што значи да су медији имали пуних 15 месеци да се припреме за процес приватизације.
- Исто толико времена имали су и људи у Танјугу и другим државним медијима, да потраже купца или бар приватизационог саветника. Тачно толико времена имали су и људи из Танјуга, ако ни за шта друго, а оно бар да Агенцији за приватизацију у прописаном року поднесу захтев за организовање бесплатне поделе акција. У томе је могло да им помогне и сада скандализовано новинарско удружење. Држава то, уместо свих њих, није, опет по закону, смела да ради - додао је министар.
Чекали да медијска реформа пропадне
Према његовим речима, то не значи да држава није хтела да помогне, али ту помоћ нико 15 месеци није тражио, све чекајући да медијска реформа пропадне, као и толике до сада.
- Можда и зато што им је било лагодније да то време потроше на приче о цензури и аутоцензури, заборављајући да је бег од учешћа у послу приватизације медија, најгори облик аутоцензуре икада забележен. Господо, на тај начин сте се, буквално, ауто-угасили. И сада смо ту где смо. Они који су тражили да се држава склони из медија, сада вичу - не склањај се, остани - рекао је Тасовац.
Влада Србије донела је Одлуку о правним последицама престанка рада ЈП Новинска агенција Танјуг, имајући у виду да члан 146. Закона о јавном информисању и медијима предвиђа да Закон о Јавном предузећу новинска агенција Танјуг престаје да важи датумом потписивања купопродајног уговора, односно најкасније 31. октобра.
Агенција за приватизацију организовала је претходних месеци два јавна позива за продају Танјуга, који су проглашени неуспешним, јер није било заинтересованих купаца.