Тешко до споразума: Преговори око иранског нуклеарног програма и даље трају
Преговори великих сила са Ираном око ограничавања његовог нуклеарног програма, како би био онемогућен да направи атомску бомбу, настављени су јутрос, два дана пошто су прекорачили предвиђени рок.
Преговори су се заглибили у неким кључним детаљима, иако су главни обриси споразума постигнути.
Нацрт споразума предвиђа смањење иранског нуклеарног програма у замену за ублажавање санкција, за које Иран захтева да буду одмах укинуте, а велике силе инсиситрају на постепености.
Иран инсистира да је његов нуклерани програм посвећен мирољубивим циљевима, али су светске силе забринуте да би та земља могла да развија нукеларно наоружање. Они желе најмање годину дана да држе Иран подаље од могућности да производи гориво за нуклеарно оружје.
Државни секретар САД Џон Кери и немачки министар иностраних послова Франк Валтер Штајнмајер реки су да ће остати бар до четвртка, у настојању да се постигне политички споразум, који ће представљати прекретницу ка коначаном споразуму, који треба да буде усвојен до краја јуна.
И велике силе и Иран кажу да су приближили ставове, али обе стране оптужују другу да одбија понуде које би могле да разбију застој. Све стране су под притиском да не иду кући празних руку, а портпарол Беле куће у Вашингтону је казао да је дошло време да Иран донесе неке одлуке.
Разговори представљају највећу шансу за приближавање Ирана и САД, од иранске револуције 1979. године, али се суочавају са скпетицизмом конзервативних снага у обе земље. Савезници САД на Билиском истоку Израел и Саудијска Арабија су такође дубоко забринути због могућности да договор изостане.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је синоћ да су Иран и шест светских сила успели су да постигну прелиминарни споразум "по свим кључним питањима" споразума о нуклеарном програму Техерана и да су све стране почеле са израдом нацрта текста документа. Разјашњење "техничких детаља" коначног споразума могло би, међутим, да потраје до јуна, додао је он.
Ирански шеф дипломатије је новинарима у Лозани рекао да "напредак и успех преговора зависе од политичке воље друге стране и да је то питање са којим светске силе увек имају проблем".