ТРАГЕДИЈА НИЧИЈИХ: Европа се “ухватила“ у коштац са навалом миграната
Европа се у понедељак подигла на ноге, због још једне у стравичном низу поморских трагедија у Средоземљу. Брод који је од либијске до италијанске обале превозио 950 миграната, преврнуо се, а спасиоци су успели да извуку само 28 путника. Све указује на то да је реч о до сада највећој трагедији у Средоземном мору.
Шефови дипломатија и министри унутрашњих послова чланица ЕУ састали су се у Луксембургу са циљем да се спречи страдање миграната који се у Африци укрцавају у ризична пловила и уместо у бољи живот, одлазе у смрт. Луксембуршко окупљање заказано је раније, али су учесници променили дневни ред после ове несреће огромних размера. Кријумчари превозе људе у чамцима који су за воде Медитерана буквално "орахове љуске". Тако се богате на рачун очајника који беже од ратних страхота и избеглица без крова над главом.
МОДЕЛ
Док се Европа хвата у коштац са навалом миграната преко Медитерана, уз обале Аустралије већ скоро 18 месеци није пристао ниједан број са тражиоцима азила и у њеним водама се ниједан мигрант није утопио, а решење које она примењује је - враћање бродова са мигрантима. Правници упозоравају да ова спорна политика не може бити модел за ЕУ, јер је вероватно незаконита како са европског, тако и са међународног правног становишта.
Шпански премијер Маријано Рахој истакао је да Европа ризикује да "нанесе штету свом кредибилитету, уколико не буде у стању да спречи сличне ситуације, које се дешавају свакодневно". Оснивач хуманитарне организације "Лекари без граница" и бивши француски министар иностраних послова Бернар Кушнер оптужио је у понедељак Европу рекавши да је она "колективно крива што је дозволила да стотине миграната умре на Медитерану".
“Пре било чега другог, пружимо конопац спаса људима који се даве, формирањем европске спасилачке флоте. Чинило би је 28 бродова, а свака чланица ЕУ, треба да обезбеди по једно пловило“, казао је Кушнер преносе Новости.
ЕУ је прошле године, на захтев неколико земаља чланица, прекинула финансирање италијанске операције за спасавање избеглица из мора "Маре нострум" и заменила је много скромнијим програмом "Тритон", чији је главни циљ чување европских граница, а не спасавање утопљеника. То је довело до готово десетоструког повећања дављења избеглица у водама Медитерана.
Генерални секретар УН Бан Ки Мун позвао је светске владе да поделе терет прихвата избеглица и указао да је од почетка ове године у покушају да пређе Средоземно море страдало најмање 1.600 људи, што тај пут чини "најсмртоносним који користе мигранти и тражиоци азила".
Италијански премијер Матео Ренци затражио је да његова земља не буде остављена сама у решавању кризе са имигрантима, не само у операцијама њиховог спасавања, већ и у заустављању трговине људима.