Турски министар: Не можемо се ослободити ИС само бомбардовањем
БРИСЕЛ - Турски министар за европске интеграције Волкан Бозкир позвао је у Бриселу на распоређивање копнене војске у борби против екстремистичке групе Исламска држава.
"Не можемо се овога ослободити само бомбардовањем неких тачака. Потребне су нам снаге на терену", рекао је Бозкир, другог дана 10. Бриселског форума, наводи се у саопштењу Немачког Маршаловог фонда, организатора форума.
Бозкир је, међутим, рекао да војни одговор није дугорочно решење за проблем екстремизма, с обзиром да ИС има између 15.000 и 30.000 бораца.
"Шта ћемо да урадимо када кажемо да ћемо их елиминисати? Да ли ћемо их све убити? Да ли ћемо их ставити у затвор?", упитао је Бозкир.
"Морамо да одемо на извор који ствара тероризам овде и другде у свету. Мислим да је извор углавном Европа где се много људи осећа да су ''други''. Уколико Европа постане инклузивнија, покушаћемо да створимо утисак да ти људи имају наду за будућност", додао је Бозкир.
Координатор Европског савета у борбу против тероризма Жил де Кершов изјавио је да је Европа можда делимично одговорна за успон ИС слабим одговором на "арапско пролеће", талас побуна на Блиском истоку и северу Африке, 2011. и 2012.
"Вероватно нисмо дорасли изазову ''арапског пролећа''. Требало је да учинимо много више и много брже", рекао је Кершов.
На делу седнице посвећеном енергетској безбедности и климатским променама, норвешки шеф дипломатије Борге Бренде је рекао да су догађаји у Украјини променили енергетску ситуацију у Европи.
"Руски председник Владимир Путин је начинио кардиналну грешку. Сви у Европи сада гледају да се не нађу у ситуацији за десет година када ће морати да се ослањају на једног дистрибутера", казао је Бренде.
Европски комесар за климатско деловање и енергију Мигел Аријас Кањете се сложио и додао да је неопходно се постарати да се "енергија не користи као политичко оруђе".
"Ми ћемо унети промене када је реч о путевима, изворима, снабдевачима, свему", истакао је Кањете.
На панелу је било речи и о изазовима надзора, када је реч о личној приватности. Бриселски форум је годишња конференција о трансатлантским односима у организацији немачког Маршаловог фонда Сједињених Америчких Држава. Форуму присуствују шефови држава, званичници из институција ЕУ и земаља чланица, амерички званичници, представници Конгреса, парламентарци и академици.