ТУСК: Европска унија спремна на компромис о захтевима Британије
Кључни захтев Камерона је да мигранти из других држава чланица ЕУ у Британији морају да живе најмање четири године
Лидери ЕУ сложили су се на самиту у Бриселу да потраже компромис у вези са контроверзним захтевима британског премијера Дејвида Камерона који се односе на реформе Уније, изјавио је вечерас председник Савета ЕУ Доналд Туск.
Кључни захтев Камерона је да мигранти из других држава чланица ЕУ у Британији морају да живе најмање четири године да би стекли одређене социјалне повластице, подсећа АФП.
Туск: Лидери решени да нађу компромис
- Лидери су изразили њихову забринутост, али су, такође, показали решеност да потраже компромис у вези са Камероновим захтевом - рекао је Туск на конференцији за новинаре, додајући да је "много оптимистичнији" него пре дискусије у Бриселу.
Камеронови противници сматрају да је његов захтев дискриминаторски и да је противан основним принципима ЕУ који се односе на слободу кретања.
На питање новинара, да ли је Камерон схватио да је његов захтев међу европским колегама добио "црвено светло", Туск је одговорио да је "за њега најјаснија порука да нико, укључујући Дејвида Камерона, није спреман да прихвати дискриминацију".
Туск је нагласио да је атмосфера током радне вечере на самиту била добра и да је дискусијама постигнут "значајан напредак".
Камерон: Утабана стаза за споразумом
Камерон је после самита изјавио да му се чини да се "утабава пут" за постизање споразума у вези са његовим предлозима за реформе Уније које је изнео као услов за останак Британије у том блоку.
- Добра вест је да је утабана стаза за споразум - рекао је Камерон на конференцији за новинаре.
Он је додао да предстоји тежак посао како би се постигао споразум о све четири области функционисања ЕУ у којима је предложио реформе.
Британија је покренула питање промене неких услова свог чланства у ЕУ уочи референдума о останку у Унији, планираном до краја 2017. године, али Камерон до сада није успео да са колегама из ЕУ постигне договор о ограничењу приступа мигрантима из других земаља ЕУ одређеним социјалним повластицама.
Шефови дипломатија Британије и Италије, Филип Хамонд и Паоло Ђентилони, објавили су недавно заједнички текст у којем се наводи да се Лондон и Рим слажу да је потребно реформисати ЕУ како би се заштитила права оних чланица ЕУ које нису чланице еврозоне, унапредио пословни сектор и изборило са избегличком кризом.
У заједничком тексту објављеном у британском "Дејли телеграфу", Хамонд и Ђентилони су навели да се њихове државе слажу око много чега.
- Италија и Велика Британија се слажу да постоји потреба за снажним реформама ЕУ, поједностављењу њеног функционисања, њеним процедурама и прописима - навела су двојица министара.
- Можемо заједно да радимо на пакету реформи Уније, који ће се позабавити специфичним питањима као што су улога националних парламената, конкурентност, економско управљање и социјални системи, како би ЕУ постала једноставнија, ефикаснија и са мање бирократије - истакли су Хамонд и Ђентилони.