У СРБИЈИ ГОДИШЊЕ НЕСТАНЕ ПРЕКО 100 ДЕЦЕ: Ево којим поступцима овај број може знатно да се умањи
У Србији годишње пријави нестанак више од стотину деце, упозорили су данас из невладине организације Астра уочи обележавања Међународног дана нестале деце, 25. маја.
По речима представнице Астре Катрине Ивановић, већи је број пријава несталих девојчица, а најчешћи разлог нестанка је бежање од куће.
"У већини случајева се ради о деци млађег узраста која су залутала или старијој која су својом вољом побегла од куће због лоших оцена, свађе са родитељима и која се убрзо врате. Мали је број пријава да су деца отета од стране трећих лица, али има доста пријава родитељских отмица, када дете преко границе одведе родитељ који нема старатељство", рекла је Катраина Ивановић.
Бесплатна СОС линија
Она је нагласила да Астра од 2012. године руководи европским бројем за пријаву нестале деце у Србији (116 000), на који су од почетка године примили 160 позива, од чега је осам било због пријаве нестанка.
СОС линија је бесплатна и доступна 24 часа дневно, седам дана у недељи и родитељи могу добити информације шта да ураде уколико им дете нестане, коме да се обрате, која документа да прикупе.
Да би деца научила како да се заштите од евентуалне отмице и родитељи како да се понашају када им дете нестане, на Калемегдану је организација Астра данас организовала дечју представу.
Кроз представу деца су могла да чују да "не постоје две исте маме или тате", да су сва деца и родитељи различити и да не смеју да иду са непознатима.
Родитељима је дељен материјали са препорукама шта треба да раде ако им дете нестане. У упутству се наводи да деца морају да знају име и презиме и адресу становања, да не отварају врата без дозволе, да никога не обавештавају да су сама код куће.
Додаје се да ако посумњају да их неко прати, да се не сакривају у жбуњу, већ да иду где има што више људи, а родитељима се поручује да малу децу никада не остављају без надзора.
Прочитајте и: