Убијено 30 особа у Чаду
БАНГИ- Уједињене нације саопштиле су данас да су војници из Чада, који нису припадници мировних снага Афричке уније у Централноафричкој Републици (МИСЦА), 29. марта убили најмање 30, а ранили најмање 300 особа у главном граду те земље, Бангију.
Представник Канцеларије високог комесара УН за људска права (ОХЋР) Руперт Колвил саопштио је резултате прелиминарне истраге по којој је колона камиона регуларне војске Чада дошла до једне од пијаца у Бангију и отворила неселективно рафалну паљбу по људима који су тамо налазили у својим возилима
Према његовим речима, пуцњава је прекинута тек кад су на то место стигли мировњаци из Конга.
Колвил је рекао да изгледа да су војници из Чада дошли специјално како би заштитили грађане Чада и друго муслиманско становништво које се суочило са поновљеним нападима претежно хришћанских милиција.
Према његовим речима, пуцњава је прекинута тек кад су на то место стигли мировњаци из Конга.
Колвил је рекао да изгледа да су војници из Чада дошли специјално како би заштитили грађане Чада и друго муслиманско становништво које се суочило са поновљеним нападима претежно хришћанских милиција, пренео је АФП.
Раније је јављено да се инцидент десио у једној од северних области Бангија, претежно насељеног хришћанима, као и да су локални званичници и хуманитарни радници саопштили да је жртава најмање 10 а рањених 30.
Чад је јуче саопштио да повлачи свој контингент из мировне мисије у ЦАР после оптужби да се ставио на страну претежно муслиманског покрета "Селека".
"Суочен са поновљеним оптужбама, Чад је одлучио да повуче свој контингент из МИСЦА", наведено је у саопштењу чадске владе.
У мировном контингенту на терену је приближно 850 чадских војника, подсећа француска агенција.
Стање у ЦАР погоршало се почетком децембра 2013. године, када су се у Бангију сукобили припадници Селеке и побуњеници хришћани.
Према подацима УН, током конфликта приближно милион људи морало је да напусти своје домове, а Би-Би-Си (BBC) наводи да је погинуло више од 1.000 људи.
Раније је генерални секретар УН Бан Ки-мун препоручио да се у ЦАР расмести 10.000 војника и више од 1.800 полицајаца ради успостављања реда.
Тренутно по резолуцији Савета безбедности УН у тој земљи има око две хиљаде француских војника и близу 6.000 афричких мировњака.