Убијено 66, а отето 119 новинара током 2014.
ПАРИЗ - Укупно 66 новинара убијено је током 2014. године, што је мање него 2013, али се повећао број отмица, с 119 киднапованих новинара, док је 40 још у заточеништву, саопштила је у Паризу међународна организација за заштиту новинара Репортери без граница (РСФ).
Током прошле године, убијен је 71 новинар, 87 их је отето, наводи се годишњем извештају организације и додаје да се у овој години бележи различити облици екстремног насиља, као што је одсецање главе двојици новинара.
"Редак је случај да су новинари убијени на тако свиреп начин и да је тај чин уживо снимљен", навео је РСФ, алудирајући на видео снимке погубљења америчких новинара Џејмса Фолија и Стивена Сотлофа, којима су екстремисти из Исламске државе одсекли главе.
Две трећине убистава новинара било је у конфликтним областима – у Сирији, која остаје као и прошле године, најопаснија земља за новинаре с 15 убистава, у појасу Газе (седам убијених), на истоку Украјине (шест), у Ираку (четири) и у Либији (четири), где су у последњих пет месеци три новинара убијена на улици.
Аутори ових дела желе да "спрече независну информацију и разувере оне који желе вести из других земаља. Застрашивања су толико различита да су многи новинари одлучили да побегну из својих држава, много више него прошле године", додаје се у извештају.
Отмице новинара су у порасту 2014. године, посебно у Украјини, где су киднапована 33 новинара, у Либији 29, Сирији 27, а у Ираку 20, највише због офанзиве екстремиста из Исламске државе и нестабилности у Либији.
Тренутно у свету је 40 новинара у заточеништву као и три новинара-грађанина који имају блогове на интернету. Међу њима су 22 новинара у Сирији, од којих је 16 Сиријаца. У Ираку има осам заточених новинара и сви су Ирачани.
Поред отмица и убистава, 178 новинара и 178 новинара "блогера" се налази у затвору. Укупно 139 је у егзилу, посебно из Либије и Сирије, а што се тиче хапшења, две земље су на врху ранг листе - Украјина и Египат, следе Иран, Непал и Венецуела. Украјина држи рекорд у нападима на новинаре. Највећи број блогера у затвори налази се у Вијетнаму.
Организација, поред погубљења Фолија и Сотлофа, издвојила је случај познате кинеске новинарке Гао Ју (70), која је ухапшена због стављања на интернет делова тајних докумената Комунистичке партије која се односе на неслагање с дисидентима, заштити државне имовине и на стратегију напада на западне, демократске идеале.
Гао је била у затвору годину дан после демонстранција на Тргу Тјананмен 1989. године и поново је притворена ове године, недељу дана пред 25. годишњицу тог протеста, закључује се у годишњем извештају Репортера без граница.
Погледајте и:
ОТМИЦА У ШКОЛИ: Талибани до сада убили 20 ученика
ОВО ЈЕ ПРАВА ХРАБРОСТ: Конобарица успела да побегне отмичару (ВИДЕО)