УДОВИЧИЋ: Звезда и Партизан се не плаше приватизације
Звезду подржава 2,8, а Партизан 2,2 милиона људи и то се мора уважити. Касније, ако има интереса, професионализоваће се и други. Приватизација неће бити обавезна, али свима унапред мора да буде јасно да држава више неће моћи да финансира клубове као што се до сада радило, рекао је Министар омладине и спорта.
Министар омладине и спорта Вања Удовичић, рекао је да се највећи српски клубови Црвена звезда и Партизан не плаше приватизације и поновио да држава више не може да их финансира.
- На позив кабинета премијера дошли су у владу представници фудбалских и кошаркашких клубова. На прву лопту су ми рекли да су за приватизацију, али су хтели да чују и детаље о моделима. Знам да имају Управне одборе, па сам им дао 10 дана да доставе званичан став - рекао је Удовичић.
Он је истакао да приватизација мора да почне од највећих клубова.
- Звезду подржава 2,8, а Партизан 2,2 милиона људи и то се мора уважити. Касније, ако има интереса, професионализоваће се и други. Приватизација неће бити обавезна, али свима унапред мора да буде јасно да држава више неће моћи да финансира клубове као што се до сада радило. Дошли смо до краја, овако више не може – рекао је Удовичић.
Министар је објаснио како ће вредност највећих клубова да одреди тржиште.
- На држави је да створи најбоље могуће услове, да уреди систем и обезбеди сигурност здравог капитала, како би се привукли инвеститори. Ако само кукамо и причамо да ништа није могуће и да не може, онда нећемо нигде ни кренути, а камоли стићи. А профитираће само они којима је у интересу да очувају постојеће стање – истакао је Удовичић-
Удовичић је рекао и да би, према искуствима других земаља, инвеститорима било лакше да приватизују мање клубове.
- Зашто да неко не купи нишки Раднички - нема дугова, ни много запослених? За мале паре добиће јаку базу на југу Србије, а продајом два добра играча брзо ће вратити уложено. Фудбал је, ипак, бизнис - навео је министар.
Он је истакао да у Србији има 11.600 спортских клубова, што је превише и да је потребно да се временом смање сви нерационални издаци.
- У сличним земљама нема више од шест, седам хиљада клубова. Биће протеста и љутње, неки ће изгубити вишегодишње привилегије, али једноставно другачије не може. Народ мора да зна истину и ја се не бојим да је изговорим јер дубоко верујем да само овако можемо унапредити српски спорт. Ако се плашиш да ћеш изгубити утакмицу, најбоље је да је и не играш или у мом спорту, да уопште не скочиш у базен - закључио је Удовичић.