УДРУЖЕЊЕ "СУЗА": За многе породице "Олуја" и даље траје
Судбина несталих у "Олуји" и даље је непозната, породице и даље живе у неизвесности, а њихову бол продубљује чињенице што су злочини почињени 1995. остали без казне, рекли су представници Удружења породица несталих и погинулих "Суза" и породица жртава.
На конференцији за новинаре посвећеној 20. годишњици злочина у Олуји, председница Удружења породица несталих и погинулих "Суза" Драгана Ђукић, најављујући сутрашњи парастос у цркви Светог Марка у Београду, рекла је да после 20 година, за многе породице Олуја још траје јер живе у неизвесности.
Како је речено, до данас је са регистрованих локација ексхумирано 875 жртава "Олује", а још је 215 жртава са неексхумираних регистрованих гробних места.
Хрватске поруке продубљују ране
Одаловић каже да се у Хрватској данас дешава оно што се континуирано понавља од избора до избора, а то је заоштравање реторике и политике, те поруке које се шаљу нису поруке добре воље него нажалост продубљују ране.
Председник владине Комисије за нестале Вељко Одаловић рекао је да се око 2.100 људи воде као нестали у Хрватској, од чега се око 1.100 српске националности.
Грађанско и цивилизовано друштво, навео је Одаловић, захтева да се мења ЦИКЛИЧНИ, оркестрирани однос Хрватске према "Олуји".
Одаловић каже да је по евиденици у Србији 26.000 избеглих из Хрватске који желе да се врате у ту државу, али не постоји спремност међународне заједнице да им омогући сигурност, а Хрватске да се суочи са злочинима у "Олуји".
Парада у Хрватској
Поводом организовања војне параде у Хрватској, Одаловић каже да ниједној војсци не може да служи на част то што је нападала људе који су у колонома избегли из Хрватске.
Одаловић је рекао да се удружење "Суза" са поштовањем односи према трагедији више од 250.000 протераних Срба и према жртвама "Олује" и тиме шаље поруку да се оно што се десило не сме заборавити.
Добро је што је Србија установила Дан сећања на страдање и прогон Срба, каже Одаловић наводећи да Србија не жели сукобе и не жели да продубљује јаз, него пружа руку помирења.
"Олуја" и даље траје
Чедомир Марић, чији је син Желимир убијен 5. августа 1995. у Книну а за којим је трагао осам година, рекао је да "Олуја" није трајала само 4. и 5. августа, него и после тога и да нажалост траје и данас.
Перо Дамјановић, чији су родитељи Ђука и Душан убијени 5. августа пре 20 година, каже да је јако тежак процес доказивања и сазнања ко су кривци за злочине, наводећи да су налогодавци и извршиоци тих злочина богати људи који уживају све привилегије у Хрватској.
Заменик председника Српског народног већа Саша Милошевић рекао је да се у Хрватској одржава низ комеморативних скупова у организацији српских већа којих је укупно 150, на којима се читају изјаве сећања.
Наводећи да је јавност недовољно информисана о дешавањима у Хашком трибуналу везаним за "Олују", Милошевић каже да је на сајту Српског народног већа постављена апликација на којој је доступна аргументација одбране и отпужбе, као и неколико стотина докумената презентованих у Трибуналу.
Марица Шеатовић из Удружење породица "Против заборава" из Загреба рекла је да се то удружење, основано 2011. године, бави несталима и убијенима од 1991. године и настоји да обележи места страдања.
Шеатовић каже да је њен супруг убијен 1991. године и да је прошла "сву тортуру" хрватске администрације.