Шпанија: Уколико не можете у својој, абортирајте у другој земљи
Мадрид - Ускоро платформа која омогућава информације и помоћ женама за абортус у иностранству.
Оснивачица мреже Федерика Монтсени би волела да није морала да се створи платформа која само што се није појавила. "Ми смо мислили на платформу као на нужност. То је обавезни одговор на агресију Закона о абортусу најављеном од стране Народне странке", објаснила је Кандела Гирон, једна од чланова групе повезане са Феминизмом покрета 15 - М из Берлина. Идеја је једноставна, ако влада ставља превише препрека за жене које желе абортус, оне ће бити присиљене да то ураде у некој другој земљи, и то је оно на шта се фокусира ова платформа.
Ова платформа настаје као реакција на реформе које ће Влада ускоро представити и прети да постане најрестриктивна у демократији. Још увек нису познати детаљи, али је извесно да ће иницијатива министра правде, Алберта Руиз-Гаљардона, завршити усвојена од стране социјалиста у претходном сазиву скупштине.
Најекстремнија тачка пројекта, која је привукла критике и у самој Партији Народа, да ли укључити или не, деформације плода као разлог за абортус. Најновији извештаји сугеришу да жене могу да прекину своју трудноћу у овом случају, али ипак са више проблема него законом донетим 1985.
Милитантне феминисткиње желе дати подршку женама које су приморане да абортирају ван своје земље. "Ми ћемо бити тамо за све што вам је потребно. Нудимо смештај у кући волонтера, помоћи ћемо вам са папирологијом или урадити преводе ако је потребно. Не желимо само да понудимо информације о Закону о абортусу у свакој земљи. Такође, желимо да будемо са вама ако, на пример, желите да попијете Кола колу или разговарате са неким", објашњава Сара Хименез окружена својим друговима у Берлину.
У Берлину, мрежа се састоји од око 25 људи, који могу да додају добровољце који желе да понуде, на пример, њихов дом или време да прате жене. У другим европским градовима група је мање бројна, али се верује да ће она расти ако буде много петиција, преноси Ел Паис.
"Наша иницијатива има двоструки циљ. С једне стране, помоћи женама које немају економске ресурсе или информације за абортус у иностранству. Али такође то је начин да се интервенише у шпанској политичкој дебати о абортусу. Ми смо напустиле нашу земљу, јер смо биле принуђене, али то не значи да ћемо остати без обзира шта се дешава", каже Хименез.
Мрежа се састоји од младих Шпанаца, али је подржана од стране феминистичких група у другим земљама. Немачка их, на пример, саветује о правним стварима. "Овде је кажњиво до две године затвора ако се подстиче абортус ради профита. Али ми не зарађујемо новац са овим, нити било ко подстиче на абортус. Ми само желимо да помогнемо онима који су слободно изабрали да предузму овај корак", наставља активисткиња.
Разлози који могу довести жену да се одлучи за један или други град где ће абортирати су веома различити. "Одлазак у Берлин, на пример, ће бити компликованији него у Лисабон. Али интервенција није скупа - износи између 200 и 400 евра. Овде је реч о факторима које у сваком случају не можемо предвидети", каже Џоан Ардиаца(26).
Мрежа такође служи као омаж Федерике Монтсени, једне од првих европских жена која је постала министар. Ова лидерка је, док је била на челу у Министарству здравља , сачинила први рачун за декриминализацију абортуса у Шпанији. Иницијатива никада није ступила на снагу. Њен брз одлазак из владе и грађански рат и касније диктатура су то спречиле. Али то је дух који је данас, скоро 80 година касније, онај који желе да прикупе шпанске активисткиње у Берлину и другим европским градовима .