Španija: Ukoliko ne možete u svojoj, abortirajte u drugoj zemlji
Madrid - Uskoro platforma koja omogućava informacije i pomoć ženama za abortus u inostranstvu.
Osnivačica mreže Federika Montseni bi volela da nije morala da se stvori platforma koja samo što se nije pojavila. "Mi smo mislili na platformu kao na nužnost. To je obavezni odgovor na agresiju Zakona o abortusu najavljenom od strane Narodne stranke", objasnila je Kandela Giron, jedna od članova grupe povezane sa Feminizmom pokreta 15 - M iz Berlina. Ideja je jednostavna, ako vlada stavlja previše prepreka za žene koje žele abortus, one će biti prisiljene da to urade u nekoj drugoj zemlji, i to je ono na šta se fokusira ova platforma.
Ova platforma nastaje kao reakcija na reforme koje će Vlada uskoro predstaviti i preti da postane najrestriktivna u demokratiji. Još uvek nisu poznati detalji, ali je izvesno da će inicijativa ministra pravde, Alberta Ruiz-Galjardona, završiti usvojena od strane socijalista u prethodnom sazivu skupštine.
Najekstremnija tačka projekta, koja je privukla kritike i u samoj Partiji Naroda, da li uključiti ili ne, deformacije ploda kao razlog za abortus. Najnoviji izveštaji sugerišu da žene mogu da prekinu svoju trudnoću u ovom slučaju, ali ipak sa više problema nego zakonom donetim 1985.
Militantne feministkinje žele dati podršku ženama koje su primorane da abortiraju van svoje zemlje. "Mi ćemo biti tamo za sve što vam je potrebno. Nudimo smeštaj u kući volontera, pomoći ćemo vam sa papirologijom ili uraditi prevode ako je potrebno. Ne želimo samo da ponudimo informacije o Zakonu o abortusu u svakoj zemlji. Takođe, želimo da budemo sa vama ako, na primer, želite da popijete Kola kolu ili razgovarate sa nekim", objašnjava Sara Himenez okružena svojim drugovima u Berlinu.
U Berlinu, mreža se sastoji od oko 25 ljudi, koji mogu da dodaju dobrovoljce koji žele da ponude, na primer, njihov dom ili vreme da prate žene. U drugim evropskim gradovima grupa je manje brojna, ali se veruje da će ona rasti ako bude mnogo peticija, prenosi El Pais.
"Naša inicijativa ima dvostruki cilj. S jedne strane, pomoći ženama koje nemaju ekonomske resurse ili informacije za abortus u inostranstvu. Ali takođe to je način da se interveniše u španskoj političkoj debati o abortusu. Mi smo napustile našu zemlju, jer smo bile prinuđene, ali to ne znači da ćemo ostati bez obzira šta se dešava", kaže Himenez.
Mreža se sastoji od mladih Španaca, ali je podržana od strane feminističkih grupa u drugim zemljama. Nemačka ih, na primer, savetuje o pravnim stvarima. "Ovde je kažnjivo do dve godine zatvora ako se podstiče abortus radi profita. Ali mi ne zarađujemo novac sa ovim, niti bilo ko podstiče na abortus. Mi samo želimo da pomognemo onima koji su slobodno izabrali da preduzmu ovaj korak", nastavlja aktivistkinja.
Razlozi koji mogu dovesti ženu da se odluči za jedan ili drugi grad gde će abortirati su veoma različiti. "Odlazak u Berlin, na primer, će biti komplikovaniji nego u Lisabon. Ali intervencija nije skupa - iznosi između 200 i 400 evra. Ovde je reč o faktorima koje u svakom slučaju ne možemo predvideti", kaže Džoan Ardiaca(26).
Mreža takođe služi kao omaž Federike Montseni, jedne od prvih evropskih žena koja je postala ministar. Ova liderka je, dok je bila na čelu u Ministarstvu zdravlja , sačinila prvi račun za dekriminalizaciju abortusa u Španiji. Inicijativa nikada nije stupila na snagu. Njen brz odlazak iz vlade i građanski rat i kasnije diktatura su to sprečile. Ali to je duh koji je danas, skoro 80 godina kasnije, onaj koji žele da prikupe španske aktivistkinje u Berlinu i drugim evropskim gradovima .