Уместо бомбардовања, САД “тролују” ИСИЛ на Твитеру! (ФОТО/ВИДЕО)
Амерички Стејт департмент је усвојио врло неконвенционалну тактику за борбу против Исламске државе, групе која пуни новинске наслове последњих неколико недеља својими нападима против ирачких снага. Међу неочекиваним стратегијама, које су САД усвојиле у борби против ИСИЛ терориста, нашло се и интернет троловање.
Служећи се разне тактикама, америчка влада, па чак и групе лабаво повезане са чувеним Анонимусима, боре се против радикалних есктремиста Исламске државе Ирака и Леванта (тј. од пре пар дана Исламске државе), која је захватила велики комад северног Ирака некон велике офанзиве у последњих неколико недеља. Док политичари дебатују о могућностима војног одговора, а одређени број америчких војника већ помаже ирачким снагама безбедности, група људи у Стејт департменту покушава да се бори против растуће “онлајн опасности” која долази од ове исламистичке групе.
Користећи технике које се, у било ком другом контексту, могу сматрати "троловањем", центар Стејт департмента за стратешке антитерористичке комуникације претражују Твитер за кориснике које промовишу ИСИЛ идеологију или позивају друге да се придруже џихадистима. Потом, “утицајни твитераши” америчке владе “постују” одговор, у комплету са “узнемирујућим” сликама, да би понудили другачије мишљење које контрира наративи онлајн присталица радикалних исламиста, преноси РТ.
.@AbuBakrAl_Janab How ирониц that а follower оф #ISIS- the цулт оф хатред- то бе accusing others оф хатинг pic.twitter.com/v4gdrrgbOB
— Think АгаинТурн Away (@ThinkAgain_DOS) July 1, 2014
ИСИЛ све активније користи "софистицирану друштвено-медијску стратегију" да привуче потенцијалне џихадисте, истовремено покушавајући да усади страх и терор у јавност. Користећи Твитер, полу-професионалне видео снимке, па чак и смартфон апликација, људи иза онлајн кампање ИСИЛ групе показали су да поседују веику количину контроле над порукама које желе да представле јавности.
.@MujaahidaHafy what would you call the ацт оф blowing уп а mosque full оф worshipers https://t.co/hjvJADsUeE? pic.twitter.com/GX1bDixTr7
— Think АгаинТурн Away (@ThinkAgain_DOS) July 1, 2014
Мали трговци су чак почели да искоришћавају успех ИСИЛ маркетинга, тако што продају и промовишу ИСИЛ брендирану робу путем друштвених мрежа. Бројни “бутици” који продају џихадистичку одећу, заставе и друге артикле су се појавили готово истовремено кад је група почела да добија на популарности.
Међутим, нису само мајице и баклаве те које се промовишу путем друштвене медије. Пре само недељу дана, у јуну, “налицкан” видео снимак за регрутовање, појавио су на интеренту у којем се тврди да ИСИЛ већ има пријављене чланове из Аустралије и Велике Британије. Владини званичници су брзо искористили овај комад "пропаганде" као пример зашто западне земље требају више да раде у борби против терористичке групе.
Како насиље у муслиманском свету буде расло, тврде они, још појединаца може отићи на Блиски исток како би се придружили терористичким групама. Али пре или касније вратиће се кући и донеће џихад са собом.
Анонимуси такође припремају офанзиву против ИСИЛ-а. У настојању да учине финансијере ове терористичке групе јавно одговорним, извор унутар Анонимуса је рекао за Форбс да колектив хакера ускоро лансира "Операцију Но2ИСИС".
Распрострањено је уверење на Западу да су Саудијска Арабија, Кувајт и друге арапске земље подржавале групу која је почела као изданак Ал Каиде у Сирији и постала позната по својим насилним тактикама. Финансијска подршка и кријумчарење оружје помогли су да се ИСИЛ одржи у борбу против сиријског ваздухопловства.
Названа по хасхтагу #NO2ISIS, који користе ИСИЛ противници преко друштвених медија, поменута операција Анонимуса против ИСИЛ-а у великој мери остаје тајна за сада. Спекулише се, међутим, да ће “Дистрибутед Дениал оф Сервице” (DDoS) напад преко друштвених медија бити главна метода у овој борби.