УНИШТЕНА ВОЈВОДИНА: Како су грађани остали без посла, а инвеститори отерани
Више од трећине приватизационих уговора који су раскинути у Србији односи се на покрајину, што је инвеститоре који су долазили у Војводину уплашило да крену у нова улагања, а грађане покрајине оставило без посла.
Према подацима Агенције за приватизацију, у Србији, укупно је раскинуто око 600 уговора о приватизацији, од чега чак 210 са новим власницима војвођанских предузећа. Многа од њих више не постоје, или су сасвим посрнула, што се можда не би догодило да су уговори били раскинути на време.
Многе фирме, најчешће оне пољопривредне, уништене су такозваном хипотекарном продајом њихове имовине, што је било “специјалитет“ приватизације вршене у периоду од 2002. до краја 2011. године.
КАКО СУ ДСС И ДС ИЗВРШИЛИ МАСАКР ПРИВРЕДЕ: Продавали предузећа, а грађане отерали са радних места!
Највише приватизационих уговора у Војводини, укупно 20, раскинуто је у општини Сомбор. Такође, у Војводини је проглашен неважећим чак и најјефтинији уговор, вредан свега четири хиљаде динара, што указује на неспособност покрајинске Владе да омогући грађанима да за живот зараде на поштен начин.
Кад Пајтић води покрајину
Нови власници су у банкама узимали велике кредите, стављајући у залог имовину предузећа, укључујући и плодну земљу. Да кредите неће вратити, знали су и они и банке које су, али и државни органи који су на све то жмурили.
ИЗБОРИ У АПРИЛУ: Због чега је све Србија захвална актуелној власти (ИНФОГРАФИК)
Трагичној ситуацији која је задесила Војводину “заслужна“ је покрајинска Влада на челу са Бојаном Пајтићем, али и малверзације вршене током самог склапања уговора са купцима које су раскринкали сами грађани Војводине. У покрајини, грађани су борбом против корупције показали да корупција није долазила од купаца државних покрајинских предузећа, него од саме власти која и онда када су предузећа враћена држави није преузела одговорност за нанету штету.
Тако нпр., након раскида уговора Вршачких винограда, радници су покушали да се укључе у одлучивање о судбини некадашње друштвене која тада постаје државна имовина, а коју су својом антикорупцијском борбом спасили од уништења. У томе их је међутим спречила тренутна власт у Војводини увођење предузећа у реструктуирање односно заташкавањем.
РЕЗУЛТАТИ КОЈИ МНОГО ГОВОРЕ: Овако се широм Србије гласало током 2015. године
Према тада важећим законима, Војводини је припало 50 одсто од продајне вредности фирми са њене територије. Процењује се да се, од почетка, у покрајински буџет од тога “слило“ око 300 милиона евра од којих грађани покрајине нису видели ни евро, што сведочи и лоше инфраструктурно стање у болницама, школама и домовима здравља у Војводини.