УПАЛА БЕШИКЕ НИЈЕ САСВИМ БЕЗАЗЛЕНА: Чувајте се, може да захвати и бубреге
Благо пецкање и чешће мокрење су симптоми упале које не смете да игноришете. Пијте што више течности, до две литре, и мокрењем покушајте да избаците бактерије.
Уринарне инфекције нису компликована болест и често можемо да их залечимо сами, али код јачих или учесталих упала врло је важно што пре отићи код лекара, јер занемаривање симптома може довести до циститиса и закомпликовати лечење.
- У случају једноставне упале, што код жена и мушкараца подразумева благо пецкање и потребу за учесталијим мокрењем, без температуре, исцедка или болова, проблем се често може решити без доктора - пише 24сата.хр.
То је знак да су се бактерије населиле у бешици и треба их избацити што чешћим мокрењем, ако је могуће. Стога треба пити бар 1,5-2 литре течности на дан, пре свега биљне чајеве или увин чај и мокрити чим за то осетимо потребу. Тако организам избацује бактерије.
У већини случајева упала може проћи после неколико дана и без последица. Међутим, ако не избацимо бактерије из бешике, оне се размножавају и могу се ширити, што ће изазвати теже инфекције, односно компликације због којих ће лечење бити теже и спорије.
Код мушкараца бактерије се често прошире на мокраћну цев, а занемаривање симптома инфекције код жена често доводи до циститиса, упале бешике. То могу да прате болови при мокрењу и бол у леђима или притисак изнад пубичне кости код жена.
Може се појавити и повишена температура, а често и учестало мокрење малих количина мокраће, стални притисак на мокрење и немогућност контроле мокрења, што може бити врло непријатно. Понекад може бити и крви у мокраћи, а присутан је и неугодан, јак мирис мокраће. Често се могу појавити и болови при полном односу, а код јачих упала и мучнина и повраћање.
Жене су склоније развоју циститиса због тога што имају краћу уретру па бактерије не морају дуго путовати до бешике.
У врло тешке облике упале убрајају се упале бубрега, које обично прати и бол у леђима и сметње при мокрењу, повишена температура и крв у мокраћи. Лечење упале мокраћног канала по правилу почиње лабораторијским налазима из урина на темељу којих ће доктор прописати терапију антибиотицима или уроантисептицима.
Код првих симптома без развијене упале данас се терапија прописује само у изузетним случајевима. Жене би требало да пазе како се бришу (од напред, према уназад).
Носите памучни веш и пробајте да мокрите после секса. Ако волите да лежите у кади, не би то требало да радите дуже од 20 минута, јер јаки сапуни и купке надражују гениталије и слабе њихову отпорност.
Прочитајте и: