УПОЗОРАВАЈУЋИ ПОДАЦИ: Све више заражених ХИВ-ом у Србији
У Србији живи око 3.200 особа инфицираних ХИВ, а број људи код којих је дијагностификована ХИВ инфекција током 2015. године, за 37 процената је био већи него 2014, што је највећи број новодијагностификованих од 1987. године, саопштено је у Београду.
Током 2015. године новооткривено је 178 особа инфицираних ХИВ-ом, 45 особа новооболелих од АИДС-а , док је 15 особа умрло од АИДС-а. Међу новоинфициранима су 173 мушкарца и пет жена, речено је на конференцији уочи Међународног дана сећања на преминуле 15.маја.
ЧУДО У ИЗГОРЕЛОЈ СРПСКОЈ ЦРКВИ: Ватра је захватила све, али најбитније је остало НЕТАКНУТО!
Данијела Симић из Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић - Батут" рекла је да је скоро половина свих новооткривених инфицираних ХИВ-ом 2015. године регистрована на територији града Београда - 77. У Војводини је регистрована 51 особа, а 25 на територији јужнобачког округа. Симић је навела да су те особе заражене већином због незаштићених сексуалних односа, а затим разменом игала и шприцева. Међутим за десет одсто новооболелих није наведен начин преноса ХИВ-а.
Она је рекла и да је од 2005. до 2015. године регистровано 11 деце која су ХИВ инфекцију добила од мајки које нису знале да су инфициране. Напоменула је да данас труднице инфициране ХИВ-ом имају могућност правовременог укључивања у свеобухватан програм превенције преноса ХИВ-а са мајке на дете, који омогућава да се у потпуности спречи пренос инфекције.
На конференцији су представници Института Батут, Министарства здравља Србије и Клиника за инфективне и тропске болести КЦС указали су да је терапија за инфициране бесплатна и доступна онима којима је лечење индиковано, али да би могла да буде савременија. Доктор Јован Ранин са Клиника за инфективне и тропске болести је указао да се адекватном терапијом за чак 96 одсто смањује могућност преношења заразе што такође указује на њен значај не само за оболеле.
Он је указао да се са инфекцијом ХИВ-а уз терапију може живети и 50 година и истакао да здрави са ХИВ-ом мање коштају државу него оболели. Указано је и на дискриминацију у Србији према зараженима. Како је речено, једна трећина инфицираних је незапослена, а половина нема средстава за живот или имају примања мања од 20.000 динара. Заштитник грађана Саша Јанковић рекао је да забрињава што и даље има оних које дискриминишу не само грађани, него и институције.
ПРОСЈАЧКЕ ПРИЧЕ: Иста девојка ми је сваки дан тражила 50 дин за карту, једном сам је пратио...
- Зато је потребно подстакнути оне који трпе дискриминацију, да нам се обрате, јер то може да се реши, и постоји законска и људска спремност да се то уради - рекао је Јанковић.
Процењује се да у Србији, поред 3.200 регистрованих инфицираних, има још око 1.100 особа које не знају да су инфициране ХИВ. У недељу, 15. маја, поводом Међународног дана сећања на преминуле у више градова у Србији одржаће се акција под слоганом "Укључи, научи ,оснажи". Овај дан се од 1983. године обележава у свету у трећој недељи маја у знак сећања на преминуле и да би се показала солидарност с људима који живе са ХИВ-ом, да би се подигла свест у друштву, смањила стигма и дискриминација и дала нада новим генерацијама.