УПОЗОРЕЊЕ ИЗ МИНИСТАРСТВА: Директори да поведу рачуна, у школама ври
Министарство сматра да поготово сада треба обратити пажњу када је наставна година при самом крају, закључују се оцене, у току су матурски а предстоји и завршни испит.
Ово је период године када у школама "ври", своди се биланс, а координаторка Јединице за превенцију насиља при Министарству Биљана Лајовић у изјави Танјугу наводи да је сарадња са школским тимовима за превенцију насиља неопходна, али и да треба проверити да ли се добро реализују дежурства и ако треба, појачати их.
"За осигурање безбедности, школе могу да ангажују родитеље, локалну станицу полиције, центар за социјални рад, читаву локалну заједницу ако им треба подршка“, рекла је Лајовић и истакла да је значај породице у васпитавању деце неприкосновен.
Школа, како каже, донекле може да има компензаторну улогу, али је улога породице скоро пресудна јер сва истраживања показују да је оно што дете добије током раног развоја од непроцењивог значаја за његов даљи живот.
Примарна сарадња школе и родитеља
Сарадња родитеља са школом биће једна од тачака на којој ће у наредном периоду бити акценат, јер се показало да родитељи, из веома разноврсних разлога, не одговарају на најбољи начин својој родитељској улози.
"Не зато што не желе, већ се времена мењају, околности се мењају и нису ни научени како да васпитавају своју децу“, рекла је Лајовић и истакла да је та сарадња двосмерна, уз договор у којим подручјима родитељи треба да доприносе и сарађују са установом а које су улоге везане примарно за породицу и то пре него што дете дође у школу.
Туче и инциденти честа су тема у домаћим медијима, Лајовић, међутим, указује да су подаци у овом сегменту охрабрујући и да се ситуација ипак поправља, иако нас сваки појединачни случај узнемири.
"То нису џиновски кораци“, каже координаторка и истиче да врста и количина насиља подразумевају промену система вредности, а то је озбиљан, дугачак процес.
Систем вредности се, како подсећа, не уруши преко ноћи, па се самим тим дуго и упорно гради, уз жељени циљ да у најмању руку насиља има много мање.
Министарство је од 2005. године, у циљу безбеднијег боравка деце у школама, започело програм "Школе без насиља“, у сарадњи са УНИЦЕФ-ом, основана је Јединица за превенцију насиља, уведен СОС телефон, школски тимови, штампане публикације...
Такође, стално се раде истраживања везана за неки облик насиља или конкретну школу и након предузетих активности мери се да ли се нешто променило и има ли помака у спречавању насилних ситуација, рекла је она.
Просветна инспекција посетила је ОШ "Борислав Пекић“ на Бежанијској коси и испитује случај пребијања 13-годишњег ученика, пре неколико дана, због чега је завршио у болници.
Такође, очекује се и извештај инспекције о дешавању у школи у Котежу када су двојица малолетника прошле седмице упала у одељење и однела дневник.