УСВОЈЕН ЗАКОН О ПОЛИЦИЈИ: Ово су новине које очекују полицијске службенике
Скупштина Србије усвојила је данас Закон о полицији, који предвиђа реогранизацију МУП-а, каријерно напредовање у том сектору, једну специјалну јединицу и јачање сектора унутрашње контроле, док припадницима полиције омогућава да се служе и електрошоковима и распршивачима са надражајним средствима.
Закон ставља акценат на каријерно напредовање, тако да ће стручна обука, образовање и усавршавање, као и оцењивање службеника бити основни параметар приликом одлучивања о одабиру кадрова и персоналним решењима за одређена радна места.
Онемогућено је напредовање искључиво по одлуци непосредно вишег руководиоца и испуњавањем законских услова у погледу година стажа, већ напредовање подразумева и напредак у знању и вештинама, почива на принципима професионалног планирања, одабира, селекције и едукације и на континуираном учењу.
Нова средства принуде
У праксу полиције уводе се нова средства принуде, међу којима су и електрошокови, како би, наводи се у образложењу, полицијски службеници могли постићи исти циљ без употребе ватреног оружја и наношења тешких телесних повреда.
Предвиђено је раздвајање послова на унутрашње и полицијске, при чему је Дирекција полиције надлежна за обављање полицијских и других послова, док остале послове из делокруга министарства обављају сектори.Сектор унутрашње контроле добиће значајно већа овлашћења и предвиђа се обављање "тестова интегритета" и депоновање имовинских карти руководилаца у Министарству, са могућношћу провере и осталих запослених, чиме се значајно подиже ниво контроле и степен увида у податке о имовинском стању запосленог у сврху борбе против корупције.
Предвиђена је и подела службеника на полицијске и државне службенике, а препознавање ових категорија по организационим јединицама биће знатно олакшано, будући да полицијске послове обављају полицијски службеници, а унутрашње послове полицијски и државни службеници.
Дирекцијом полиције руководи директор полиције, кога поставља Влада Србије на пет година, на предлог министра, а он може бити изабран у највише два мандата.
Директора полиције може разрешити влада, на образложени предлог министра, ако не оствари резултате.
У саставу Дирекције полиције су организационе јединице у седишту - управе, центри, јединице, специјална и посебне јединице полиције, и ван седишта - Полицијска управа за град Београд, подруцне полицијске управе и полицијске станице.
Специјална јединица полиције је Специјална антитерористичка јединица, а посебне јединице полиције су Жандармерија, Хеликоптерска јединица и Јединица за обезбеђење одређених личности и објеката, а у Полицијској управи за град Београд Полицијска бригада.