ОДЛУЧЕНО НА САМИТУ "ЗАПАДНОЕВРОПСКЕ ШЕСТОРКЕ": Заједнички пројекти за економску и политичку стабилност (ФОТО)
БРИСЕЛ - На мини-самиту "западноевропске шесторке", одржаном данас у Бриселу, постигнут је договор о језгру транспортне мреже за регион, као и сагласност да до наредног састанка буду прецизно дефинисани инфраструктурни пројекти за саобраћајно и енергетско повезивање.
Комесар ЕУ за проширење и суседску политику, Јоханес Хан, и комесарка за транспорт, Виолета Булц, били су домаћини скупа, а на крају су одржали и заједнчку конференцију за новинаре на којој је Хан најавио да је ЕУ спремна да до краја ове године издвоји 130 милиона евра из ИПА (претприступних) фондова. Како је рекао, та цифра ће вишеструко порасти током следећих година.
"Али не треба заборавити да је транспорт једна ствар, а све што је у вези са енергијом је нешто друго", казао је комесар и најавио да у Бриселу и на том подручју очекују напредак и конкретне предлоге.
Булцова је рекла да је конференција догађај од изузетне важности не само за регион већ и за ЕУ. Додала је и да ће 2030. године регионална транспортна мрежа Западног Балкана бити потпуно интегрисана са траспортном мрежом ЕУ.
Учесници су усвојили заједничку изјаву у којој су се обавезали да наставе да раде на развоју регионалне сарадње и испуњавању критеријума за придруживање ЕУ у духу берлинског процеса, који је прошле године покренула немачка канцеларка Ангела Меркел.
"Препознајемо да је побољшање повезаности у оквиру нашег региона, као и са ЕУ, кључан фактор за остваривање раста и отварање радних места и прихватамо да ће та наша заједничка амбиција захтевати нашу посвећеност и лидерство", пише у усвојеном документу.
Они су осим тога обећали да ће до следећег самита "западнобалканске шесторке" , који ће бити одржан крајем августа у Бечу, припремити прецизно дефинисане инфраструктурне пројекте, не само за саобраћајно него и за енергетско повезивање.
Вучић је на скупу поручио да је креирање бољих веза од круцијалног значаја за регион и да ће Србија учинити све да подржи и убрза све инфраструктурне пројекте који ће проћи кроз њену територију.
"Ови пројекти ће повезати људе, компаније из региона ће радити заједно на њима, а људи ће их после користити. То ће појачати економску, али и политичку стабилност целог региона", истакао је он и додао да је политичка стабилност предуслов развојних пројеката и обрнуто.
Булц је нагласила да је најважније одредити приоритете и што пре почети са њиховом реализацијом.
"Веома сам велики ентузијаста и срећна сам због будуће сарадње", истакла је она.
Црногорски премијер, Мило Ђукановић, изнео је став да ће инфраструктурно повезивање земаља региона донети економски раст и отварање нових могућности и истовремено смањити миграторни притисак региона према ЕУ. Он је оценио да данашњи сусрет представља израз спремности региона Западног Балкана "да посвећено и убрзано" ради на агенди унапређења повезаности.
Србију је на скупу представљао премијер Александар Вучић, а учествовали су и премијери Босне и Херцеговине, Црне Горе, Абаније, Македоније. На конференцији је учествовао и такозвани косовски премијер Иса Мустафа.