ОНИ СУ БИЛИ УЗДРЖАНИ НА СЕДНИЦИ СБ: Британска резолуција не доприноси помирењу
Амбасадори земаља чланица Савета безбедности УН који су били уздржали приликом гласања о британској резолуцији о Сребреници наводе да тај документ никако не доприноси помирењу.
Међу уздржанима била је и Кина, чији амбасадор је још јуче затражио да се наставе консултације док се не пронађе заједнички језик у вези с резолуцијом.
Амбасадор Кине је истакао да је нацрт резолуције о Сребреници, које су израдиле поједине земље, изазвао контроверзне реакције у земљама региона.
Под тим условима наметање гласања је против духа помирења и сарадње, поручио је он додајући да утиче и на јединство чланица Савета безбедности УН.
Према његовим речима, ратови на простору бивше Југославије представљају тамну страну историје.
Кинески амбасадор је изразио саучешће породицама жртава Сребренице, али и злочина почињених у другим деловима Босне и Херцеговине.
Резолуција би довела до даљих подела у БиХ
Амбасадор Венецуеле истакао да се његова земља уздржала од гласања сматрајући да текст резолуције није био избалансиран.
Овог стога, образложио је, што текст приписује одговорност само једној страни за злочин у Сребреници".
"Не може се кривица приписати једном народу, јер злочин су починиле групе екстремиста", поручио је он.
Дипломатски представник Венецуеле при УН је приметио да нацрт резолуције није имао подршку ни у региону, због чега његова земља, како је рекао, верује да не би допринела помирењу већ би довела до даљих подела у БиХ.
"Уједињене нације треба да раде на јачању сарадње у региону и на помирењу свих страна", закључио је представник Венецуеле.
Приложени текст би имао негативан утицај
Амбасадор Анголе је казао да се уздржао од гласања јер се не слаже са текстом нацрта резолуције, јер није узето у обзир на исти начин више хиљаде жртава масакара на целој територији Босне и Херцеговине.
Ангола је, како је рекао, очекивала текст који би допринео помирењу у региону, предложени текст никако не би допринео "текућем, крхком процесу помирења", већ би имао негативан утицај на напоре политичара региона у циљу јачања сарадње.
Ангола је, такође, додао је, очекивала да финални нацрт резолуције одсликава компромис свих чланица Савета безбедности УН, али се у њему нису препознале све земље чланице.
За амбасадора Нигерије неспорно је да свет не сме заборавити жртве масакра у Сребеници, његова земља подржава да 11. јул буде успостављен као Међународни дан сећања на жртва, али је грађанима региона поручио да оставе прошлост и окрену се будућности.
Рекао је и да се Нигерија залаже за развој институција које би спречиле геноцид, додајући да у томе мора бити појачана регионална и глобална сарадња.
Подсетио је такође да је у Нигерији борба против некажњивости злочина национални приоритет и заложило се за јачање глобалних акција на том плану.