(МАПА) ВЕЛИКА ЗАВРШНИЦА У СИРИЈИ: Како ИС нестаје, ове ТРИ ВОЈСКЕ одлучиваће о судбини земље
Војске трију страна у Сирији међусобно се такмиче која ће заузети што већа подручја под контролом џихадиста Исламске државе (ИС) и тако осигурају "животни простор" у случају да стране силе одлуче да је увођење федералног уређења једино решење након рата.
- Три стране (влада у Дамаску, Курди и побуњеници) боре се за што већи комад колача, не само на рачун ИС-а, него индиректно и на рачун других актера - истакао је Томас Перет, стручњак за Сирију, где рат бесни већ пету годину.
У централној покрајини Хомс, снаге режима Башара ал Асада су уз помоћ Русије потиснуле ИС из древног града Палмире и из Каријатаина.
#SAA Цолонел Сухаил Al-Hassan 'The Тигер' ат the фронт линес оф #Handarat northern #Aleppo. pic.twitter.com/1RDdlOk7Bq— Ал-Масдар News (@TheArabSource) Април 9, 2016
У северној покрајини Алепо, побуњеничке и исламистичке групе су уз помоћ Турске и америчке авијације отеле ИС-у двадесетак села, међу којима Ал Рај, који џихадистичке групе користе као главну тачку за улазак у Турску.
ПРЕУЗЕТ ОД ИСЛАМИСТА: Сиријски побуњеници заузели кључни град на северу Сирије
На југу џихадисти из ал Нусре (сиријски огранак Ал Каиде), заједно са салафистима из Ахрар ал Шама и другим побуњеницима, заузели су три насеља. А на североистоку арапско-курдски савез Сиријске демократске снаге (ФДС) напредује према нафтом богатој покрајини Деир Езору коју прижељкује и влада у Дамаску.
Syrian Army, ребелс work together агаинст #ISIS ин еаст #Damascus https://t.co/GspFiOHeEN #Syria pic.twitter.com/VJ6y9rNkWs— Ал-Масдар News (@TheArabSource) Април 7, 2016
Битка за последње парче
- Колач је засад довољно велик за све, међутим идућу етапу биће теже остварити: источно од Алепа пружају се подручја која занимају и Дамаск и Курде и побуњенике - истиче Перет.
ОВА РУСКА ПТИЦА ЛОВИ НОЋУ: Погледајте како се Ми-28 обрачунава са џихадистима у Сирији (ВИДЕО)
С обзиром да је територија у рукама ИС-а јако привлачна - пошто се на њој налази готово 40 одсто нафтом, гасом и памуком богато земљиште, са развијеном пољопривредом - могуће је да ће се режим и побуњеници борити око ње.
Режим и опозиција засад се противе федерализму и не признају курдску савезну покрајину проглашену у марту на северу земље. Но њихови "ментори" и иницијатори примирја - Вашингтон и Москва - не противе се федерализму, сматра Фабрис Балаке, научни сарадник на Вашингтонском Институту.
- Изгледа да Сједињене Државе и Русија прихватају федерализам у Сирији. На тај начин ће ослабити Асада и осигурати себи зоне утицаја - оцењује Балаке.