(MAPA) VELIKA ZAVRŠNICA U SIRIJI: Kako IS nestaje, ove TRI VOJSKE odlučivaće o sudbini zemlje
Vojske triju strana u Siriji međusobno se takmiče koja će zauzeti što veća područja pod kontrolom džihadista Islamske države (IS) i tako osiguraju "životni prostor" u slučaju da strane sile odluče da je uvođenje federalnog uređenja jedino rešenje nakon rata.
- Tri strane (vlada u Damasku, Kurdi i pobunjenici) bore se za što veći komad kolača, ne samo na račun IS-a, nego indirektno i na račun drugih aktera - istakao je Tomas Peret, stručnjak za Siriju, gde rat besni već petu godinu.
U centralnoj pokrajini Homs, snage režima Bašara al Asada su uz pomoć Rusije potisnule IS iz drevnog grada Palmire i iz Karijataina.
#SAA Colonel Suhail Al-Hassan 'The Tiger' at the front lines of #Handarat northern #Aleppo. pic.twitter.com/1RDdlOk7Bq— Al-Masdar News (@TheArabSource) April 9, 2016
U severnoj pokrajini Alepo, pobunjeničke i islamističke grupe su uz pomoć Turske i američke avijacije otele IS-u dvadesetak sela, među kojima Al Raj, koji džihadističke grupe koriste kao glavnu tačku za ulazak u Tursku.
PREUZET OD ISLAMISTA: Sirijski pobunjenici zauzeli ključni grad na severu Sirije
Na jugu džihadisti iz al Nusre (sirijski ogranak Al Kaide), zajedno sa salafistima iz Ahrar al Šama i drugim pobunjenicima, zauzeli su tri naselja. A na severoistoku arapsko-kurdski savez Sirijske demokratske snage (FDS) napreduje prema naftom bogatoj pokrajini Deir Ezoru koju priželjkuje i vlada u Damasku.
Syrian Army, rebels work together against #ISIS in east #Damascus https://t.co/GspFiOHeEN #Syria pic.twitter.com/VJ6y9rNkWs— Al-Masdar News (@TheArabSource) April 7, 2016
Bitka za poslednje parče
- Kolač je zasad dovoljno velik za sve, međutim iduću etapu biće teže ostvariti: istočno od Alepa pružaju se područja koja zanimaju i Damask i Kurde i pobunjenike - ističe Peret.
OVA RUSKA PTICA LOVI NOĆU: Pogledajte kako se Mi-28 obračunava sa džihadistima u Siriji (VIDEO)
S obzirom da je teritorija u rukama IS-a jako privlačna - pošto se na njoj nalazi gotovo 40 odsto naftom, gasom i pamukom bogato zemljište, sa razvijenom poljoprivredom - moguće je da će se režim i pobunjenici boriti oko nje.
Režim i opozicija zasad se protive federalizmu i ne priznaju kurdsku saveznu pokrajinu proglašenu u martu na severu zemlje. No njihovi "mentori" i inicijatori primirja - Vašington i Moskva - ne protive se federalizmu, smatra Fabris Balake, naučni saradnik na Vašingtonskom Institutu.
- Izgleda da Sjedinjene Države i Rusija prihvataju federalizam u Siriji. Na taj način će oslabiti Asada i osigurati sebi zone uticaja - ocenjuje Balake.