ВЕРБИЋ: Нико неће бити спречен да издаје уџбенике, али неће више бити корупције наставника лап топовима
БЕОГРАД - Нови закон о уџбеницима требало би да обезбеди квалитетне уџбенике који ће бити доступни свим ученицима и заштити породични буџет, изјавио је данас министар просвете Срђан Вербић.
Министар је навео да нови закон треба да реши проблем корупције и нетранспаретности у избору уџбеника.
Наводећи да је израда новог закона трајала годину дана и да је постигнута сагласност највећег броја заинтересованих страна, Вербић је на седници скупштинског Одбора за образовање рекао да се новим законом одређује максимална цена уџбеника и предвиђа доношење новог плана уџеника како би се видело који уџбеници су заиста и потребни.
Министар је рекао да се број издавача уџбеника неће смањивати и нико неће бити спречен да издаје уџбенике.
Поступак избора уџбеника није био довољно транспарентан
Говорећи о проблему недовољне транспарентности у одлучивању и поступку избора уџбеника који је био по налазима Агенције за борбу против корупције и других независних тимова главни узрок корупције, Вербић каже да се до сада није знало ко су људи који су учествовали у одобравању уџбеника, због чега издавачи нису ни могли да се жале на одлуке.
Могућност да се исправе грешке
Вербић наводи да ће сада листе одобривача уџбеника бити јавне, као и њихове компетенције, наводећи да ће више оцењивача истовремено прегледати већи број различитих уџбеника.
"Имаћемо могућност да се исправе грешке, да се издавачима врате рукописи са упутствима шта треба исправити да би уџбеник био одобрен", рекао је Вербић.
Познато је, каже, да је било много поклона за наставнике које бирају које ће уџбенике користити и недозвољног утицаја на њих, тако да се сада неће дешавати да се поклањању лап топови или летовање у Грчкој, јер ће поклони бити врло јасно дефинисани.
"Желимо уџбенике који имају препоручени обим и који се заиста користе у школи", каже Вербић наводећи да до сада цена појединачног уџбеника није била нереално висока, али да оно што није било реално то је да се штампају уџбеници који никоме не користе.
Електронски уџбеници на помолу
Корак ка електронском уџбенику је, навео је Вербић, увођење електронског додатка и то за оне садржаје, посебно у стручним школама, које треба често мењати.
Министар је рекао да ће предложеним законом Завод за израду уџбеника имати обавезу да припреми све уџбенике на језицима националних мањина и за децу са сметњама у развоју, али неће имати монопол издаваштва, него ће свим заинтересованим издавачима бити омогућено да се пријаве на јавни позив.
Сви издавачи, навео је Вербић, имаће обавезу да издвајају два одсто од промета на тржишту за Фонд за уџбенике на језицима мањина и за децу са сметањама у развоју, а гаранција да ће то и чинити биће полагање менице на 10 милиона динара.
Пројекат бесплатних уџбеника
Вербић је рекао и да је предвиђена забрана наметања наставних средстава без пуне сагласности родитеља, а новим решењима биће обезбеђена и праведнија расподела за пројекат бесплатних уџбеника, као и могућност наслеђивања уџбеника.
Предлог закона о уџбеницима био је у мају на дневном реду парламента, али је повучен из процедуре.
Посланик Европског парламента Дејвид Мекалистер је у мају, у писму председници скупштинског Одбора за образовање Александри Јерков (ДС), изнео забринутост због жалбе Издавачке куће Клет на предлог закона о уџбеницима, која је сматрала да закон угрожава приватно предузетништво, слободно тржиште, конкуренцију и да фаворизује државно издавачко предузеће.