Весић: Очување културног и историјског наслеђа приоритетан задатак
Конференција "Видљивост културног наслеђа Србије уписаног и номинованог на листама светске баштине УНЕСКО", чији је циљ подизање свести о важности културне баштине у Србији, одржана је данас у Заводу за заштиту споменика културе града Београда на Калемегдану.
Градски менаџер Горан Весић је нагласио да је потребно да се одржава више оваквих скупова и да подсећамо јавност на заштиту споменика културе, јер се као друштво на мало немаран начин односимо према споменицима.
"Од када је основан УНЕСКО, свет се драстично променио, па су због урбанизације и насељавања угрожени многи споменици културе. Оно што се дешава на Блиском истоку, у граду Палмира, показује да је културна баштина постала део ратних и верских сукоба. Ми се као Град Београд трудимо да заиста улажемо у споменике културе. Покренули смо изградњу и постављање великог броја споменика који треба да подсећају на нашу историју, културу и традицију. Недавно смо се са Заводом за заштиту споменика културе града Београда договорили да покренемо једну акцију у којој ћемо изабрати десет до двадесет најбитнијих споменика културе и онда позвати друштвено одговорне компаније које ће донирати новац за њихово одржавање", рекао је Весић.
Он је посебно истакао да су у последње време учестале крађе споменика и да је потребно да се спроведе једна културна политика која неће зависити од жеље појединаца, већ од националне стратегије коју ми тренутно немамо.
"Верујем да ћемо на данашњем скупу дати неке смеренице за будући рад и утицати на свест о заштити наше културне баштине", казао је Весић.
Мићовић: Захвални смо Скупштини града која нас је подржала
Директорка Завода за заштиту споменика културе града Београда Нела Мићовић је нагласила да је ова конференција прва у низу која се односи на очување споменичког и културног наслеђа са листе УНЕСКО.
"Последњих дана смо сведоци да је и свет укључио свој аларм у заштити културне баштине. За све нас који се бавимо заштитом културног наслеђа, ово је аларм који каже 'чувајмо споменичко наслеђе не само Београда и Србије већ и целог света јер ми смо његов део'", рекла Мићовићева.
Она је нагласила да је данас у сарадњи са Дунав фестом организован скуп еминентних стручњака који ће износити своја излагања не само на тему оног што је већ на листи УНЕСКО-а већ и оног што ће тек бити.
"Део археолошких локалитета са територије града Београда већ је стављен на прелиминарну културну листу УНЕСКО-а, што се први пут дешава. Захваљујем Скупштини града која нас је подржала и која ће наставити да ради са нама како би нам помогли да у што краћем периоду истражимо локалитете дуж Дунава, од Београдске тврђаве ка Смедреву", рекла је Мићовић.
Андреа Радуловић, заменица председника Скупштине Београда, нагласила је да Скупштина града похваљује овакве кораке које је Завод за заштиту споменика културе града Београда предузео како бисмо почели да размењујемо искуства и причамо колико је културна баштина битна.
"Сви заједно треба да се потрудимо и научимо шта је то што краси наш град и колико је заиста напора потребно да то очувамо. Данас је ту и Републички завод, што је јако битно јер Република и Град морају да сарађују и да сви заједно покажемо колико је културно и историјско наслеђе битно", рекла је Андреа Радуловић.