ВЕСИЋ: Протестанти покушали да спрече доношење важних одлука за Београд
На данашњој седници Скупштине града донете су изузетно важне одлуке за живот грађана, а група од педесетак људи покушала је да спречи одборнике да уђу и тако су директно радили против интереса свог града, рекао је градски менаџер Горан Весић.
– Да полиција није одлично обавила свој посао седница не би била одржана. Нико нема право да спречава изабране представнике власти, градоначелника, Градско веће, одборнике, власт и опозицију да доносе одлуке у интересу града. Србија је слободна и демократска земља у којој свако има право да изражава своје мишљење па и да протествује али без насиља и спречавања других, рецимо полиције или одборника, да раде посао. Запањен сам понашањем заштитника грађана који није пратио протест по службеној дужности за разлику од ранијих случаја. Како је могуће да заштитнику грађана и бројним невладиним организацијама треба неколико сати и то тек пошто су прозивани да реагују када су угрожена људска права функционера града или полицајаца? Да ли смо ми за заштитника грађана људи чија права не треба да штити? Ово је слободна и демократска земља, сви грађани су једнаки, како они који су већ неколико пута протествовали и нико их није дирао, тако и они који чувају одређене објекте или они попут одборника који доносе одлуке у интересу града. Нико нема право да спречава изабране грађане да доносе одлуке – рекао је Горан Весић.
Говорећи о седници Скупштине града градски менаџер је изразио задовољство што је промењена одлука о јавној расвети која је донета још давне 1987. године, усвојена Књига стандарда и регулациони планови, међу којима и они који се односе на интерцептор.
Организатори протеста "Не давимо Београд" се хвале: РАЗБИЛИ СМО НОС ПОЛИЦАЈЦУ! (ВИДЕО)
– Дато је право Секретаријату за енергетику да може од Електродистрибуције да тражи раније паљење расвете и то је била добра иницијатива грађана. Добили смо и Књигу стандарда којом је град подељен у шест зона и којом се предвиђа како ће у којој зони изгледати шахтови, клупе, канделабри и други мобилијар. Усвојили смо и одлуку о јавно-приватном партнерству за приградски превоз и многе друге. Многи други радови у граду су већ у току или пред почетком, па је тако додељен уговор за Прокоп којим ће се градити приступне саобраћајнице, на Славији ће бити за два дана бити изабран извођач радова за фонтану, Обилићев венац је пред доделом извођача, док је Косанчићев венац већ добио извођача. Знамо да све што се ради омета ритам живота и то није пријатно али сви такође разумеју да ће после тога бити боље и зато ћемо се и ми трудити да радови буду што пре завршени – рекао је Весић.
Говорећи о Комуналној полицији, градски менаџер је рекао да их тренутно свега 300 и да постоје делови града у којој комунални полицајци због малобројности још нису ни стигли.
СТЕФАНОВИЋ О НАСИЉУ ИСПРЕД СКУПШТИНЕ: Претучен је полицајац, биће кривичних пријава
– Београду је потребно више комуналних полицајаца, а они су ту да уводе комунални ред и у наредном периоду морамо грађанима више приближити њихову улогу. Када год се догоди неки инцидент ми спроводимо интерне истраге, кажњавамо полицајца ако је крив, али много пута ту улогу имају и сами грађани који крше комунални ред и нападају комуналне полицајце. Већина грађана није у сукобу са комуналном полицијом – истакао је Горан Весић.