Ево како данас изгледа кућа у којој је рођена Краљевина СХС (ФОТО)
У Београду, на адреси Теразије 34 налази се у нежно жуто обојена барокна вила коју пролазници углавном не препознају као нарочито важну. Делом је тако и због суседних објеката; Задужбина Симе Игуманова, Касина и Хотел Москва ширином, висином и анфасом засењују дом саграђен 1885. године.
Вила Крсмановића један је од најранијих радова великог српског архитекте Јован Илкића. Наручилац здања био је београдски трговац Јоца Марковић. Међутим, запавши у дуговања, Марковић је вилу уступио Алекси Крсмановићу, великом трговцу шљивама, који је у њој живео до 1914. А онда је, у духу вишедеценијске традиције међу имућним Србима, објекат завештао држави.
Јован Илкић је поред Крсмановићеве куће, пројектовао кућу Милана Пироћанца (данас Удружење књижевеника Србије), Хотел Москву, Дом народне скупштине, Официрски дом (данас СКЦ), Дом светог Саве на Дорћолу и један је архитеката који је највише обликовао престоницу.
У Првом светском рату краљев двор био је оштећен, па је Вила Крсмановић преузела улогу владарске резиденције, све до 1922. Управо у њој је Александар Карађоревић, регент у име Петра Првог (1903-1921), свечано прогласио настанак Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца.
Од 1934. у Вили је био смештен Савез сокола Југославије, а после Другог светског рата Протокол Савезног секретаријата спољних послова СФРЈ, па је позната и као Протокол, односно Зграда Протокола. Пре округло пола века, Крсмановићева кућа уведена је у Регистар споменика културе.
Са предње стране Вила је приземна, док је са леђа (улази се из приземља, али и пролазом код Србијатекса) спратна кућа и гледа на Балканску улицу. Из доњег нивоа, степеницама се улази у кружну вестибулу са стубовима, одакле се, затим, долази и до сале у којој је рођена држава Јужних Словена.
Погледајте.